130 lat studiów rolniczych w Krakowie, wystawa plenerowa którą warto zobaczyć


17 maja 2021 r., na skwerze Andrzeja Wajdy (koło Teatru im. J. Słowackiego), JM Rektor Uniwersytetu Rolniczego uroczyście otworzył wystawę plenerową pt. „130 lat studiów rolniczych w Krakowie”.
W swoim wystąpieniu, JM Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. UR nawiązał do historii powstania Uczelni, ale i historii rolnictwa, która jest zdecydowanie starsza niż 130 lat. Podkreślił, że wystawa to tylko mały wycinek aktywności jego pracowników i studentów, ale istotny z punktu widzenia rozwoju nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych w Polsce, dydaktyki w tych obszarach wiedzy, działań w dziedzinie gospodarki oraz na rzecz społeczności Małopolski. Podziękował też Organizatorom za włożony wkład pracy w przygotowanie wystawy, a także zachęcił wszystkich do jej obejrzenia.

W wydarzeniu obok JM Rektora Uniwersytetu Rolniczego, dr hab. inż. Sylwestra Tabora, prof. UR oraz prof. dr hab. Jacka Popiela, Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, udział wzięli: Grzegorz Puda, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Małgorzata Wassermann, poseł na sejm kadencji 2019-2023, Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski, Ryszard Czaicki, Prezes Małopolskiej Izby Rolniczej, Piotr Kempf, Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, dr Agata Wołkowska- Wolska, Wiceprezes Fundacji im. Zofii i Jana Włodków, a także władze rektorskie i dziekańskie Uczelni, organizatorzy wystawy i zaproszeni goście.

►FOTORELACJA Z UROCZYSTEGO OTWARCIA

Ekspozycja poświęcona jest 130-leciu powołania studiów rolniczych w Krakowie. Zobaczyć na niej można m.in. archiwalne fotografie: studentów, pierwszych indeksów, sal wykładowych, budynków i stacji doświadczalnych, pamiątkowych medali, sprzętu laboratoryjnego i wielu innych. Zaprezentowani zostali założyciele Studium Rolniczego – uniwersyteckich studiów rolniczych w Krakowie, a także władze Uczelni wczoraj i dziś. Nie zabrakło także odniesienia do wpływu II wojny światowej na Studium Rolnicze (przejęcia budynku Collegium Godlewskiego na cele Generalnej Guberni, czy wywiezienia znamienitych profesorów). Ponadto zaprezentowane są badania prowadzone przez Uczelnię, inicjatywy i udział UR w życiu Krakowa.

Wystawa prezentowana będzie w dniach od 17 maja do 30 czerwca: 

  • 17–31 maja: skwer Andrzeja Wajdy (koło Teatru im. J. Słowackiego)
  • 1–15 czerwca: al. Mickiewicza 24-28
  • 16–30 czerwca: kampus UR przy al. 29 Listopada

 

Wystawa objęta jest patronatem medialnym: TVP Kraków, Radia Kraków i Dziennika Polskiego.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy!

Żródło: UR w Krakowie

 


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 1509252