Australijscy Farmerzy w Małopolsce


W środę, 28 czerwca 2017 roku grupa 23 farmerów z Australii gościła w małopolskim gospodarstwie, prowadzonym przez panią Alicję Smolarz w Przeciszowie, w gminie Zator.

Pani Alicja wraz z mężem prowadzi gospodarstwo, zajmujące powierzchnię prawie 80 ha, z czego 20 ha to własność gospodarzy, pozostała część jest dzierżawiona. Państwo Smolarz przejęli gospodarstwo, które zostało założone przez dziadka gospodyni. Początkowo zakładali, że prowadzenie gospodarstwa będzie jedynie dodatkowym źródłem dochodu, jednak kiedy pan Smolarz stracił pracę na kopalni, oboje zajęli się pracą na roli. W pracy pomagają również dorosłe już córki i najmłodszy syn. Oprócz produkcji roślinnej, głownie kukurydzy i pszenicy, gospodarstwo specjalizuje się także w hodowli bydła opasowego oraz tuczników.

W 2017 roku kiedy w życie weszły przepisy Ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników (Dz.U.poz.1961) państwo Smolarz postanowili spróbować swoich sił w produkcji oraz sprzedaży produktów mięsnych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD). W czerwcu br. udało się spełnić niezbędne wymogi i dziś pani Alicja oferuje bezpośrednim klientom produkty mięsne. Jak sami przyznają dochód z produkcji roślinnej jest bardzo niepewny, dlatego traktują sprzedaż w RHD jako alternatywne źródło dochodu i nie ukrywają, że chcą działalność w tym kierunku rozwijać. W przyszłości gospodarstwo prawdopodobnie przejmie syn państwa Smolarz, który właśnie rozpoczyna naukę w szkole średniej o profilu rolniczym.

Podczas wizyty gospodarze zaprezentowali gościom pomieszczenia gospodarcze, sprzęty, suszarnię. Opowiedzieli o systemach wsparcia unijnego w Polsce, ale także o problemach z jakimi borykają się polscy rolnicy. Gospodarze oprowadzili grupę po gospodarstwie omawiając najważniejsze kwestie związane z prowadzoną działalnością. Goście mieli mnóstwo pytań.
Miłym zaskoczeniem okazał się poczęstunek przygotowany przez Panią Alicję. Rolnicy z Australii mieli okazję spróbować wędlin oferowanych do sprzedaży w gospodarstwie. Podziękowaniom za polską gościnność nie było końca. W dowód wdzięczności goście wręczyli gospodarzom drobny upominek.

Angelika Jakubowska, Biuro MIR Wadowice


 

Galeriapunktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 1144729