Biesiada przy szklance mleka na Błoniach Racławickich


W niedzielę 26 maja br., na Błoniach Racławickich w Janowiczkach, podczas Folk Festiwal Racławice i Wyborów Chłopa Roku 2024, Małopolska Izba Rolnicza zorganizowała piknik mleczny w ramach zadania „Biesiada przy szklance mleka”, sfinansowanego z Funduszu Promocji Mleka.

Mleko zawiera wszystkie podstawowe składniki pokarmowe, które są niezbędne w prawidłowym rozwoju człowieka. O jego unikalnym charakterze decyduje duża wartość odżywcza, a także łatwość z jaką zawarte w nim składniki mogą być wykorzystywane przez ludzki organizm. Opublikowano tysiące badań naukowych, w których wykazano korzystne efekty zdrowotne jakie wywierają naturalne składniki mleka w odniesieniu do takich chorób jak: osteoporoza, choroby nowotworowe, miażdżyca, cukrzyca typu 2, kamica nerkowa, dna moczanowa oraz wiele innych.
Mleko krowie, owcze, kozie i przetwory mleczne mają wiele zastosowań kulinarnych.

W ramach pikniku degustację potraw z mleka przygotowała Spółdzielnia Mleczarska, skupująca mleko od lokalnych rolników. Hostessy zachęcały do degustacji i częstowały przepysznymi mlecznymi produktami, takimi jak: baton twarogowy, jogurt jagodowy, ser żółty Sokół, sernik z twarogu, serek śniadaniowy z pieczywem, serek homogenizowany o smaku waniliowym, mozzarella z bazylią, masło z pieczywem, kefir.

Małopolska Izba Rolnicza przygotowała także stoisko promocyjne, na którym dostępne były broszury i ulotki zawierające ciekawe informacje na temat mleka i jego przetworów oraz przepisy kulinarne. Stoisko licznie odwiedzali uczestnicy wydarzenia: rolnicy, rodziny z dziećmi, delegaci izby rolniczej, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji okołorolniczych, koła gospodyń wiejskich.

W ramach zadania „Biesiada przy szklance mleka” odbył się konkurs wiedzy dla dorosłych pn. Mleko, jogurt i maślanka-witamin pełna szklanka oraz konkurs plastyczny dla dzieci Każde dziecko Ci to powie, pijąc mleko dbasz o zdrowie. Losowanie nagród przeprowadzono na scenie głównej. Wśród laureatów było dziesięcioro dzieci i pięć osób dorosłych. Nagrody wręczali Prezes Zarządu MIR Ryszard Czaicki, Wiceprezes Zarządu MIR Marek Boligłowa.

Małgorzata Kulgawczuk, biuro MIR w Miechowie


 

Galeria


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2544822