Copa i Cogeca o wpływie Covid-19 na sektor rolnictwa


Copa i Cogeca wydała aktualizację oceny dot. wpływu Covid-19 na sektor rolny, leśny i rybołówstwa zawierającą informacje uzyskane od krajowych organizacji członkowskich Copa i Cogeca. W zaktualizowanej ocenie Copa Cogeca przyznało że "mimo tego że rok 2020 był pełen wyzwań, to był to bardzo dobry rok dla europejskiego sektora rolno-spożywczego którego łączna wartość osiągnęła 306 miliardów euro. Z czego 184 miliardy stanowił eksport a 122-import. Obie te wartości są wyższe, odpowiednio o 1,4 i 0,5% w stosunku do tych z 2019 roku.
(…) rolnictwo wciąż jest mocno dotknięte pandemią COVID w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Wciąż jest wiele niepewności jak choćby te dotyczące zdrowia roślin i zwierząt oraz rozwoju kwestii handlowych (np. brexit). (...) niektóre państwa członkowskie wciąż mierzą się z brakiem dostępnej siły roboczej lub brakiem wykwalifikowanych pracowników, zarówno na poziomie lokalnym jak i transgranicznym (szczególnie dotyczy to kompetencji cyfrowych). Trudności utrzymują się w obszarze skoordynowanych ubezpieczeń społecznych oraz wdrażania efektywnego systemu zarządzania ryzykiem w sektorze rolno-spożywczym. Ale to co jest najbardziej niepokojące to trendy, o których informują kluczowe państwa członkowskie chodzi m.in. o znacząco wyższe główne koszty produkcji (np. pasze, nawozy, energia oraz materiały budowlane, urządzenia rolne, niedostatki w tych obszarach, skutki niesprzyjających warunków pogodowych oraz inflacja). W ciągu ostatnich miesięcy w Europie ceny pasz wzrosły średnio o 25-30%. W niektórych państwach członkowskich sytuacja jest krytyczna, zwłaszcza w sektorze wieprzowiny, gdzie koszty produkcji znacząco przekraczają ceny sprzedaży. W 2021 roku ceny większości nawozów poszybowały, zwłaszcza ceny nawozów fosforowych i mocznika. Doprowadził do tego wysoki popyt i wyższe koszty produkcji. (…)Wpływ wzrostu cen za energię elektryczną rośnie w całej UE, ale nie został on jeszcze w pełni oszacowany (w niektórych krajach w ciągu jednego roku ceny wzrosły trzykrotnie) tak samo jak jego skutki dla rolnictwa. Wiele sprawozdań i raportów zwróciło uwagę na nadchodzący problem z dostępnością materiałów budowlanych dla przemysłu budowlanego, co doprowadzi do wzrostu cen będącego skutkiem rosnącego popytu.(…) Otrzymaliśmy raporty dotyczące wzrostu cen stali, izolacji poliuretanowych, metali i drewna. (…) Największy wzrost od końca 2020 roku zaobserwowany został w państwach nadbałtyckich i we wschodniej części Europy. Może to prowadzić do 10-15% wzrostu kosztów budowy nowych budynków inwentarskich. Dodatkowo, może to wpłynąć na wzrost kosztów remontów już istniejących budynków, zwiększając koszty produkcji o 8-15%. Ogólny wskaźnik nastrojów biznesowych dla europejskiej branży maszyn rolniczych wydawał się być na najwyższym możliwym poziomie w maju i czerwcu, gdy jego wartość była najwyższa od 2008 roku.(…) wiele wątpliwości otacza rosnącą liczbę zamówień która będzie musiała być zrealizowana pomimo wzrostów cen i braków po stronie dostawców. 31% firm spodziewa się, że w najbliższych miesiącach będzie musiało wstrzymać produkcję z powodu braku części. W tym okresie, któremu towarzyszy silny popyt, rosnące ceny stali oraz ograniczone zapasy konkretnych komponentów, obserwujemy wzrost cen za niektóre sprzęty rolnicze.
Analiza sektorowa:
Warzywa i owoce
Sady owoców pestkowych a w mniejszym stopniu jabłkowe i gruszkowe ucierpiały z powodu przymrozków, które wystąpiły w wielu państwach członkowskich. Europejskie zbiory owoców pestkowych i gruszek w 2021 roku są najniższe od 30lat. Prognosfruit szacuje, że unijne zbiory jabłek w kampanii 2021/2022 wyniosą 11 735 000t. To by znaczyło, że będą one wyższe od zeszłorocznych o 10% ale jednocześnie będzie to zaledwie o 1% więcej niż średnia z ostatnich 3 lat. Towarzyszą temu najniższe od dekady zbiory gruszek.(…) Najpoważniejsze problemy to nadal dostęp do sezonowej siły roboczej, rosnące koszty eksportu, rosyjskie embargo i wyższe koszty produkcji.
(…) Ziemniaki
Po zakłóceniach z roku 2020 rynki ziemniaka wracają do normy, z wyjątkiem sektora skrobi, a to z powodu wysokiego poziomu zapasów. Szacowany obszar produkcji ziemniaka w UE to 1,48 miliona hektarów, spadek o 3,3% rok do roku.(…) rolnicy muszą mierzyć się z rosnącymi kosztami (zdrowie roślin, przechowywanie, obróbka, handel, sprzęt i urządzenia)
Rośliny uprawne
Stan zapasów w krajach o najwyższym eksporcie zmniejsza się, a zbiory są niższe od oczekiwanych. Na rynku występują ekstremalne wahania. Ceny wszystkich zbóż i roślin oleistych w UE rosną z roku na rok. Zapotrzebowanie z Chin nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Unijny bilans zbożowy 2021/2022 pokazuje, że łączna produkcja zbóż w UE przewyższa poziom konsumpcji a stan zapasów wynosi 41 000 ton wobec 46 0000 w zeszłym roku. Unijne zapasy pszenicy durum spadły o ok. 0,5 miliona ton. Ceny nawozów są najwyższe od 12 miesięcy.
Cukier
Zapasy są niskie – komisja szacuje, że pod koniec września 2021r. wyniosła 1,1 mln ton (najniższy poziom od 2010 roku) – a areał uprawy buraka cukrowego w UE-27 zmniejszył się o 1,4%, UE nadal będzie więc importerem netto cukru w 2021/22. (…) Średnia cena UE w czerwcu była o 18 EUR wyższa w stosunku do zeszłego roku.
(…) Wieprzowina
Europejska konsumpcja i produkcja wieprzowiny zdają się utrzymywać na stabilnym poziomie. Nagły spadek popytu na europejską wieprzowinę ze strony Państw trzecich sprawił, że w wielu krajach ceny spadły poniżej 1,25 EUR/KG – jest to poziom znacząco niższy niż koszty produkcji (np. wzrost cen pasz). Wielu rolników, także tych posiadających nowoczesne gospodarstwa rozważa porzucenie sektora.
Jaja i drób
Członkowie Copa-Cogeca doświadczają drobnego spadku zarówno w zakresie konsumpcji jak i produkcji którego powodem jest ptasia grypa. Ceny za mięso drobiowe utrzymują się na stabilnym poziomie, natomiast ceny jajek w okresie letnim znalazły się pod ogromną presją. Nieco wzrosły one we wrześniu, ale ogólna sytuacja jest wciąż napięta co ma związek ze  stale rosnącymi cenami pasz.
Produkty mleczarskie
Od miesiąca cena za surowe mleko utrzymuje się na stabilnym (35,8 UER/100kg), wzrosły ceny za masło, pełne mleko w proszku , odtłuszczone mleko w proszku oraz za cheddar. Produkcja mleka surowego utrzymuje się na stabilnym poziomie. Produkcja masła (-0,9%), odtłuszczonego mleka w proszku (-3,7%) i pełnego mleka w proszku spadły w stosunku do poprzedniego roku.
Wołowina  i mięso baranie
Ceny za mięso wołowe rosną, średnio wynoszą 389,1 EUR/100kg, co oznacza wzrost o 10,2% w stosunku do zeszłego roku (młode bydło/młode byki/woły). Produkcja się stabilizuje, ale obserwujemy spadki w niektórych kategoriach: byki, woły i młode bydło.
Ceny za mięso baranie wciąż rosną. Ceny za mięso jagniąt lekkich wynosi 633,7 EUR/100kg co stanowi 7,4% więcej niż w zeszłym roku. W przypadku mięsa jagniąt ciężkich cena wynosi 656,7 EUR/100 kg co oznacza wzrost o 10,4% w stosunku do ceny zeszłorocznej. Ubój owiec wzrósł o 1,4% w stosunku do roku 2020 (pierwsza połowa), a kóz o 8%. Eksport unijny wzrósł średnio o 4%, a import zmalał o 19%.

 

 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2430964