Dlaczego warto stosować pasy kwietne


W dniu 2 grudnia 2021 roku odbędzie się̨ czwarta, doroczna Konferencja z cyklu: „Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie”.

Organizatorami wydarzenia są̨: Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii UPP, Wydział Ekonomiczny UPP oraz Stowarzyszenie Demeter Polska.

Celem konferencji jest kontynuacja naukowej dyskusji na temat stosowania pasów kwietnych w rolnictwie i upowszechnianie wiedzy z tego obszaru. Pasy kwietne stanowią̨ miejsce przebywania wielu gatunków organizmów, w tym owadów zapylających oraz naturalnych wrogów szkodników roślin uprawnych. Przez to pasy kwietne są̨ nie tylko miejscem koncentracji rozmaitych organizmów, ale również̇ sprzyjają̨ zmniejszeniu ilości stosowanych insektycydów, co także przyczynia się̨ do podwyższania różnorodności biologicznej.
Te aspekty niosą̨ ze sobą̨ konsekwencje ekonomiczne dla rolników, którzy takie działania podejmują. Dlatego IV Konferencja w dużej mierze będzie poświęcona tym zagadnieniom.

Konferencja ze względu na sytuację zagrożenia IV falą Covid-19 ponownie odbędzie się online. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a zalogować można się pod linkiem:

►https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSezQkK9zpeJwHNfVFSd0vNV0YA0u_a8tTwhcUhFe-PcOUeAyw/viewform

Podczas logowania należy wypełnić bardzo krótką ankietę.

Organizatorzy zachęcają do zadawania pytań prelegentom na czacie i do udziału w dyskusji dotyczącej prezentowanego zagadnienia.
Podczas tegorocznej Konferencji zaprezentowany zostanie m.in. przetłumaczony na język polski wykład gościa specjalnego, dr Stephena VENNA z Uniwersytetu w Helsinkach, czasowo także pracownika Uniwersytetu Łódzkiego, oraz wykłady związane z zagadnieniami ekonomiki pasów kwietnych.
W części popołudniowej przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawi zagadnienie „Wieloletnich pasów kwietnych” w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027”.

Zapraszamy do udziału w konferencji!


►Pasy kwietne w rolnictwie

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 1642818