Eksperci z Rhône-Alpes doradzają jak rozwijać hodowlę polskich ras zachowawczych


W dniach od 2 do 5 czerwca br. Małopolska Izba Rolnicza gościła grupę ekspertów z Francji w ramach współpracy z Regionem Rhône-Alpes.

Do Polski przylecieli Albert Thievon (były Prezes Regionalnej Izby Rhône-Alpes i dawny Prezes Unii Regionalnej Spółdzielni Sprzedaży Mleka – URCVL), Guy Burleraux (animator Federacji Hodowców z Sabaudii), Alain Lançon (Dyrektor Spółdzielni Hodowców w Sabaudii) oraz Gerard Deschamps (emerytowany Prezes Spółdzielni Mleczarskiej w Sabaudii i były Administrator Unii Producentów i Związku Ochrony Beaufort). Podczas wizyty, trwającej 5 dni, zostały omówione ważne tematy dotyczące aktualnej sytuacji ochrony zasobów genetycznych bydła polskiego czerwonego, uczestnictwa hodowców w programie ochrony zasobów genetycznych zwierząt oraz wytwarzania i promocji produktów tradycyjnych i regionalnych.

W trakcie wizyty delegacja francuska odwiedziła gospodarstwa zajmujące się hodowlą polskiego bydła czerwonego na terenie powiatu limanowskiego i gorlickiego, ponadto uczestniczyła w spotkaniach z kierownictwem Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Limanowej i Nowym Sączu oraz w spotkaniach z hodowcami i przedstawicielami instytucji rolniczych.Podczas pobytu delegacja przebywała w powiecie limanowskim gdzie część grupy wizytowała Gospodarstwo Rolne OO. Cystersów w Szczyrzycu, gospodarstwo Jana i Marii Smagów w Stróży oraz gospodarstwo Jacka Wąsowicza – Prezesa Krajowego Związku Hodowców Czerwonego Bydła Polskiego w Jodłowniku. Reszta grupy gościła z wizytą w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Tymbarku, gdzie Pan Władysław Kapitan – Wiceprezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Limanowej oprowadził gości po mleczarni przedstawiając proces produkcji oraz produkowane wyroby mleczarskie. Grupa odwiedziła też gospodarstwo Państwa Jaroszów w Dobrej.

Francuscy eksperci spotkali się również w Szczyrzycu z hodowcami bydła, omawiając ważne tematy dotyczące obecnego stanu pogłowia, zasięgu geograficznego, wsparcia finansowego oraz możliwości wytwarzania produktów identyfikowanych ściśle z rasą polską czerwoną i regionem (produkt-rasa-teren). Eksperci z Francji mocno podkreślali potrzebę opracowania modelu zarządzania populacją polskiego bydła czerwonego poprzez ścisłą współpracę wszystkich odpowiedzialnych instytucji w oparciu o własne w tym kierunku doświadczenie.W ramach wizyty w Małopolsce w kolejnych dniach delegacja została zaproszona do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Nowym Sączu gdzie Prezes Bożena Załubska przedstawiła aktualną sytuację w mleczarni, strukturę organizacyjną oraz proces dostosowywania się do wymogów po akcesji do UE. Eksperci z regionu Rhône-Alpes uczestniczyli również w wyjeździe do gospodarstwa hodowlanego Piotra Nabaja w Łużnej oraz w spotkaniu w biurze w Nowym Sączu z przedstawicielami MIR oraz wielu znaczących organizacji w dziedzinie mleczarstwa i hodowli bydła w Polsce min. Galicyjski Związek Hodowców i Producentów Bydła w Gorlicach, Krajowy Związek Hodowli Czerwonego Bydła Polskiego, Państwowy Instytut Badawczego, OSM Limanowa, OSM Nowy Sącz, Małopolski Centrum Biotechniki czy Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Podczas tego spotkania omówiono tematykę współpracy polsko-francuskiej w zakresie perspektyw rozwoju hodowli ras zachowawczych bydła na terenie Małopolski. Francuscy eksperci przedstawili na przykładzie swojego regionu możliwe sposoby rozwiązania problemów związanych z mleczarstwem i rasą polską czerwoną w Małopolsce. Ponadto przekazali także swoje refleksje dotyczące funkcjonowania mleczarni w Małopolsce. Podsumowując wizytę w Małopolsce delegacja z regionu Rhône-Alpes przedstawiła wnioski i swoje propozycje odnośnie branży mleczarskiej i rasy polskiej czerwonej oraz zobowiązała się do dalszej współpracy i kontynuacji podjętej misji.

Joanna Staszewska, MIR

Galeria


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2477110