Elektroniczny system szacowania suszy to niewypał


Autor: Krzesimir Drozd, 30 czerwca 2022 r.

Mamy już wielu miejscach kraju stwierdzoną suszę, która zapewne przyniesie straty w wielu uprawach rolniczych, a producenci rolni nie otrzymali jeszcze odszkodowań za straty wywołane przez to zjawisko atmosferyczne w ubiegłym roku. A wszystkiemu winna elektroniczna aplikacja, która nie działa jak należy.

Opracowany na zlecenie resortu rolnictwa elektroniczny system szacowania suszy stanowi dla wielu producentów rolnych swoistą nowość, stwarza pewne niedogodności związane z założeniem profilu zaufanego oraz potwierdzeniem tożsamości za pomocą kodów sms, e-mail lub weryfikację za pomocą bankowości elektronicznej.

Do biur  izb rolniczych  zgłaszają się rolnicy, którzy nie mogli dokonać złożenia wniosku o oszacowanie szkód spowodowanych przez suszę w 2021 r., z uwagi na komunikat o przerwie serwisowej mającej trwać do 16 października do godz. 01:30, co skutecznie uniemożliwiło złożenie wniosku w terminie drogą elektroniczną. Ponadto występują również przypadki, gdy rolnik wysłał wniosek, a przy próbie wygenerowania protokołu i szczegółowej kalkulacji w aplikacji zapisana jest tylko wersja robocza.

Zdaniem Wielkopolskiej  izby Rolniczej z uwagi na fakt, że nabór kończy się 30 czerwca br. należy uwzględnić możliwość jego przedłużenia lub ogłoszenia kolejnego naboru dla potencjalnych wnioskodawców po przeprowadzeniu akcji dodatkowego szacowania strat .

Jest takie  ludowe powiedzenie – gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść. Dokładnie pasuje ono do sytuacji jaka obecnie panuje  w resorcie rolnictwa  – gdzie urzęduje jeden minister i sześciu jego zastępców, a aplikacja klęskowa i wiele spraw związanych z rolnictwem nadal nie działa jak należy.

Źródło: www.wrp.pl 


Powiązane artykuły:

►Wniosek ZIR z dn. 01.07.2022 r. ws. zmian w przepisach ustawowych i podjęcie działań zmierzających do przywrócenia możliwości szacowania strat suszowych przez  komisje powoływane przez Wojewodę, ze względu na brak możliwości rzetelnego oszacowania szkód poprzez aplikację "Zgłoś szkodę rolniczą".

►Komunikat odnośnie wystąpienia warunków suszy w Polsce, 01-07-2022 

►Informacje MRiRW w kwestii pomocy dla rolników dotkniętych ewentualnymi skutkami suszy w 2022 roku, 22-06-2022 

 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2151616