Jak będzie wyglądała przyszłość w ochronie roślin


Czy zrównoważone stosowanie pestycydów to przyszłość ochrony roślin? Próbę odpowiedzi na to pytanie podjęli eksperci, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w naszym webinarium nt. konsekwencji wycofywania z użycia substancji czynnych wykorzystywanych do produkcji środków ochrony roślin (ś.o.r.), które odbyło się 24 lutego br.

To ważny i aktualny problem, z którym już dziś mierzą się nasi rolnicy. W 2020 r. MRiRW wycofało z listy dopuszczonych do stosowania ś.o.r. 237 środków (99 fungicydów, 58 insektycydów, 56 herbicydów i 24 regulatory wzrostu). W latach 2021-2022 wycofanych zostanie kolejnych 10 substancji czynnych, a w związku z tym 287 zarejestrowanych obecnie preparatów (150 fungicydów, 115 herbicydów i 19 insektycydów). Problem będzie narastał, ponieważ zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, w nadchodzącej dekadzie stosowanie pestycydów będzie sukcesywnie ograniczane, tak aby w 2030 r. ich zużycie było o połowę mniejsze niż obecnie. Co więcej z asortymentu ś.o.r. zniknie również wiele zapraw nasiennych, których stosowanie uważane jest za działanie proekologiczne. Jak w związku z tym będzie wyglądała przyszłość w ochronie roślin? Jakie działania należy podejmować, aby sektor rolny mógł produkować wystarczającą ilość żywności? Swoimi obawami i wątpliwościami podzielił się z nami prof. Marek Mrówczyński, Dyrektor IOR-PIB w Poznaniu, przedstawiając naukowe fakty oraz problemy, z którymi będą musieli się zmagać praktycy.

W drugiej części spotkania dr Michał Pniak z BIOCONT Polska przedstawił nieco inne, bardziej optymistyczne spojrzenie na to, w jakim kierunku zmierza i jak będzie wyglądała ochrona roślin w niedalekiej przyszłości. Choć zdaje sobie sprawę, że na dzień dzisiejszy sama biologiczna ochrona roślin - jako zasób dostępnych preparatów stosowanych do zwalczania/ograniczania organizmów szkodliwych występujących w uprawach, szczególnie roślin rolniczych - nie stanowi jeszcze skutecznej alternatywy dla środków chemicznych, to nie ma wątpliwości, że biopreparaty powinny być coraz powszechniej stosowane, wymiennie z chemicznymi ś.o.r. Już dziś wiele z nich doskonale sprawdza się w ochronie upraw sadowniczych i ogrodniczych (szczególnie pod osłonami), a branża biologicznych środków ochrony roślin dynamicznie się rozwija, co z pewnością zaowocuje większą liczbą dostępnych preparatów, o coraz szerszym spektrum działania.

Wszystkich zainteresowanych tematem zachęcamy do obejrzenia wykładów na naszym ►kanale na YouTube:

►Aspekty ekologiczne, środowiskowe i ekonomiczne wycofywania substancji czynnych środków ochrony roślin i konsekwencje dla ochrony roślin rolniczych - prof. dr hab. Marek Mrówczyński
 

►Znaczenie zapraw nasiennych w ochronie upraw rolniczych i skutki ich wycofywania - prof. dr hab. Marek Mrówczyński, Dyrektor IOR-PIB w Poznaniu

 

►Biologiczne środki ochrony roślin – skuteczna alternatywa dla pestycydów (?) stosowanych w ochronie kukurydzy oraz w sadownictwie i ogrodnictwie - dr Michał Pniak, BIOCONT POLSKA Sp. z o.o.

 

Jolanta Kałmuk, biuro MIR w Krakowie


Załączniki


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 1415692