Jesienne świętowanie w Trzyciążu


W niedzielę, 30 września br. w centrum Trzyciąża odbyło się XII Święto Ziemniaka oraz IX Nadprzemszański Festiwal Smaku.

Kolejna edycja Święta cieszyła się powodzeniem nie tylko wśród okolicznych mieszkańców - coraz liczniej na jesienne smakowanie przybywają goście z Krakowa, Wolbromia czy Olkusza. Zachętą do udziału w tym wyjątkowym pikniku była zapewne piękna pogoda, ale przede wszystkim starania organizatorów, którzy jak zwykle przygotowali liczne atrakcje. Wśród wystawców nie zabrakło instytucji okołorolniczych: CDR, KOWR, ARiMR, MODR, KRUS oraz MIR. 

Zwyczajowo, na stoisku Małopolskiej Izby Rolniczej dostępna była bezpłatna prasa branżowa, broszury i ulotki informacyjne. Izba - decyzją RP MIR w Olkuszu - była również sponsorem nagród dla laureatów kilku konkursów, w tym dla zwycięzców w konkursie na największą ziemniaczaną bulwę, czyli na ZIEMNIAKA REKORDZISTĘ. W tym roku główną nagrodę odebrali państwo Sylwia i Mariusz Knapik z Tarnawy. Wykopana przez nich bulwa odmiany 'Red Sonia' ważyła 1,986 kg. Powierzchnia gospodarstwa Państwa Knapików wynosi 8 ha, a ziemniaki uprawiane są zaledwie na 20 arach.

Największe bulwy ziemniaczane można było oglądać na wystawie pokonkursowej usytuowanej pod sceną. 


'Red Sonia' to bardzo wczesna odmiana jadalna, o karminowym kolorze skórki i bardzo dużych walorach smakowych. Wymaga żyźniejszej gleby. Bulwy są duże, o wszechstronnym zastosowaniu. Po ugotowaniu ziemniaki nie ciemnieją, miąższ jest dość zwarty, lecz ugina się pod naporem widelca i lekko się rozgniata.


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy!
Jolanta Kałmuk, biuro MIR w Krakowie


Fot. J. Kałmuk, archiwum MIR.

 

Galeriapunktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 1221228