Jubileusz 60-lecia KGW w Książnicach


W dniu 14 października KGW w Książnicach obchodziło Jubileusz 60-lecia działalności. Uroczystości zorganizowano w Szkole Podstawowej w Książnicach, gdyż Jubilatki spodziewały się przybycia licznych gości. Na terenie gminy Gdów prężnie działa aż 25 kół gospodyń wiejskich, panie dobrze się znają dlatego stawiły się licznie, by wspólnie świętować.

Wszystkich przybyłych powitała przewodnicząca Koła Pani Stanisława Martyka, która już od dwudziestu lat pełni tę funkcję. Wśród gości nie zabrakło: Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Pana Wojciecha Kozaka, Wójta Gminy Gdów Pana Zbigniewa Wojasa, Prezesa Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych Pana Andrzeja Harężlaka, Przewodniczącej Małopolskich Kół Gospodyń Wiejskich Pani Marii Łakomej, przedstawicieli lokalnych instytucji: Centrum Kultury w Gdowie, Szkoły Podstawowej w Książnicach oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Małopolską Izbę Rolniczą reprezentował Przewodniczący Rady Powiatowej MIR w Wieliczce Pan Jan Migdał, oraz moja skromna osoba.

Pani Stanisława Martyka przedstawiła historię 60-lecia działalności KGW, dziękując zarówno byłym jak i obecnym członkiniom za pracę wniesioną w podtrzymywanie, rozwój tradycji i kultury ludowej. Przy tej okazji nie omieszkano wyróżnić byłych członkiń Koła, wręczając im listy gratulacyjne. Dwie panie: Elżbieta Klejdysz oraz Barbara Szostak zostały odznaczone „Orderem Serca - Matkom Wsi” nadawanym przez Krajowy Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych. To zaszczytne odznaczenie przyznawane jest osobom, które w wyjątkowy sposób potrafią połączyć obowiązki wychowywania dzieci, prowadzenia gospodarstwa rolnego i działalności społecznej. 

Miłym akcentem były występy dzieci, które tańcem i śpiewem tradycyjnych polskich utworów zauroczyły chyba każdego uczestnika wieczoru. Uczniowie z klas 6-tych przygotowali skecze i scenki rodzajowe specjalnie dla Pań z KGW – śmiechu było co niemiara!

Wszystkim członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich w Książnicach życzymy kolejnych wspaniałych jubileuszy oraz zapału i sił w kontynuacji swoich działań na rzecz rozwoju lokalnej społeczności. 

Katarzyna Pniak, biuro MIR w Krakowie


 

Galeria


Licznik odwiedzin: 748217