Jubileuszowa e-Konferencja Pszczelarska w Karniowicach


Niemal tysiąc pszczelarzy z Małopolski oraz innych regionów Polski uczestniczyło w Jubileuszowej XXV Wojewódzkiej Konferencji Pszczelarskiej w Karniowicach, która odbyła się 6 lutego 2021 roku w siedzibie Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Głównym tematem konferencji była odporność i kondycja pszczół, jako efekt żywienia i bioasekuracji.

Konferencje pszczelarskie organizowane są przez MODR w Karniowicach co roku, tradycyjnie na progu nowego sezonu pszczelarskiego. Od przeszło 25 lat cieszą się dużym zainteresowaniem pszczelarzy i sympatyków pszczelarstwa. Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 tegoroczna jubileuszowa konferencja została przeprowadzona w formie zdalnej. Liczne grono pszczelarzy mogło skorzystać z konferencji dzięki transmisji za pośrednictwem systemu ZOOM oraz na kanale YouTube. Dzięki formie zdalnej w konferencji uczestniczyla też grupa aktywnych działaczy związków pszczelarzy z różnych regionów Polski

Konferencję otworzył Pan Dominik Pasek - dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Karniowicach. Przywitał gości i uczestników konferencji. Wśród gości konferencji, znaleźli się  przedstawiciele najważniejszych instytucji działających na rzecz rolnictwa w naszym województwie takich jak: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Instytut Zootechniki PIB w Balicach, OR KRUS w Krakowie, MOR ARiMR, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Krakowie, OT KOWR w Krakowie, CDR.

Małopolska Izbę Rolniczą reprezentował Dariusz Włudyka - Członek Zarządu, który wręczył laureatom Małopolskiego Konkursu Pasiek nagrody ufundowane przez MIR.

Wykład inauguracyjny pt. "Wojewódzkie Konferencje Pszczelarskie w Karniowicach na przestrzeni 25 lat” wygłosił Pan mgr inż. Jan Ślósarz - emerytowany główny specjalista do spraw pszczelarstwa w MODR w Karniowicach, inicjator karniowickich konferencji pszczelarskich i konkursów pasiek.

Tradycyjnie podczas Konferencji ogłaszone zostały wyniki Małopolskiego Konkursu Pasiek, organizowanego corocznie przez MODR Karniowice. Do uczestnictwa w nim pasieki są kierowane we współpracy z organizacjami zawodowymi pszczelarzy działającymi z województwie małopolskim. W roku 2020 w konkursie rywalizowało 12 pasiek. Najwyżej oceniono pasiekę Pana Piotra Nasiadki z Woli Radłowskiej w gminie Radłów. Z uwagi na bardzo wyrównany poziom pasiek uczestniczących w konkursie komisja konkursowa przyznała dwa równorzędne drugie miejsca: dla pasieki Pani Sylwii Adamczak-Kucharskiej z Paczółtowic oraz dla pasieki Pana Jana Opioły z Tymbarku. Dwa równorzędne trzecie miejsca zajęły: pasieka Państwa Grażyny i Stanisława Iskrów z Brzeska oraz pasieka Pani Moniki Sekuła z Zelczyny w gminie Skawina. Komisja konkursowa dodatkowo postanowiła wyróżnić trzy pasieki: pasiekę Pani Liliany Bajger z Dojazdowa w gminie Kocmyrzów-Luborzyca, pasiekę Pana Pawła Klaga z Jastrzębia w gminie Łukowica oraz pasiekę Państwa Danuty i Tadeusza Zawodnych z Gręboszowa w gminie Gręboszów.

Obszerna relacja z przebiegu Konferencji i wręczania nagród, autorstwa pana Jacka Kostucha, znajduje się na ►stronie internetowej MODR w Karniowicach.

►Małopolski Konkurs Pasiek 2020 - prezentacja laureatów (24,09 MB)


Fot. Jan Pajdzik

Galeria


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 1503942