Młodzi rolnicy z Francji w Małopolsce


W dniach 6-10 grudnia 2021 r. Małopolska Izba Rolnicza gościła grupę 5 młodych rolników z Francji w ramach współpracy z Izbą Rolniczą w Sabaudii.

Delegację z Francji reprezentowali: Cécile Achour - delegat regionalny ds. młodych rolników, Léa Lauzier - rolniczka z Drôme (sadownictwo i organiczne rośliny aromatyczne w krótkim łańcuchu), Jérémy Jallat - hodowca ekologicznego bydła mlecznego i, Guillaume Léger - hodowca bydła mlecznego w Górnej Sabaudii (produkuje ser z oznaczeniem regionalnym AOP z Sabaudii), Benjamin Rouganne - rolnik specjalizujący się w produkcji nasiennej. Zgodnie z programem przygotowanym przez biuro MIR w Krakowie i w Nowym Sączu goście z Francji mieli możliwość spotkać się nie tylko z małopolskimi rolnikami, a również zapoznać się z działalnością Małopolskiej Hodowli Roślin.

W pierwszym dniu pobytu nasi goście zwiedzili najpiękniejszą część starego Krakowa – byli m.in. w Katedrze Wawelskiej, zobaczyli z bliska Dzwon Zygmunta, oraz odwiedzili Jarmark Bożonarodzeniowy na Krakowskim Rynku.

W drugim dniu pobytu grupa udała się do gospodarstwa ekologicznego Doroty i Mateusza Stasik w Mochnaczce Wyżnej (gm. Krynica Zdrój). Głównym kierunkiem produkcji jest tam hodowla bydła rasy polska czerwona - 14 krów i 7 sztuk młodzieży, ogólna powierzchnia gospodarstwa wynosi 27 ha.
Kolejnym punktem programu był wyjazd do Smerekowca (gm. Uście Gorlickie), do gospodarstwa Józefa Waszczyszaka, również zajmującego się hodowlą bydła i produkcją mleka. W tym dniu odbyło się też spotkanie, na którym obecni byli członek Zarządu MIR Karol Zachwieja oraz Przewodniczący Rady Powiatowej MIR w Nowym Sączu. Poruszono tematy dotyczące opłacalności produkcji w rolnictwie, sprzedaży bezpośredniej, stanu polskiego rolnictwa po wejściu Polski do UE. Podczas spotkania rolnicy francuscy zadawali wiele pytań, interesowali się w szczególności programami wsparcia dla młodych rolników.

W kolejnym dniu pobytu, tym razem w powiecie limanowskim zwiedziliśmy dwa gospodarstwa mleczarskie w Stróży (gm. Dobra), należące do Damiana Kozy oraz Wacława Drożdża, który jest Członkiem Zarządu Polskiej Federacji Hodowli Bydła i Producentów Mleka, a od 2011 r. pełni funkcję Prezesa Krajowego Związku Hodowców Czerwonego Bydła Polskiego w Jodłowniku. Nasi goście mieli tu okazję degustować sery twarogowe i inne przetwory wytwarzane przez okolicznych rolników.
Kolejnym punktem programu było spotkanie w Opactwie Cystersów w Szczyrzycu z Ojcem Opatem Mateuszem Warciakiem. Podczas pobytu Ojciec Opat zaprosił nas na obiad do Klasztoru, zapoznał gości z historią powstania Opactwa i z bieżącą działalnością rolniczą, polegającą na hodowli krów rasy zachowawczej - polskiej czerwonej. Zwiedziliśmy też Szczyrzycki Browar Cystersów „Gryf”.

W trzecim dniu odbyło się spotkanie z kierownictwem Stacji Hodowli Roślin i Gospodarstwa w Polanowicach, Pani Agnieszka Kidacka przedstawiła główne kierunki działalności, jakimi są hodowla twórcza i zachowawcza roślin rolniczych, reprodukcja nasienna, obrót materiałem siewnym, działalność rolnicza i usługowa.
Następnie wizytowaliśmy gospodarstwo Marka Kisiela – młodego rolnika produkującego warzywa w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce.

Ostatni dzień pobytu nasi goście spędzili na spotkaniach w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz w siedzibie Małopolskiej Izbie Rolniczej w Krakowie.

Małopolska Izba Rolnicza dziękuje wszystkim wymienionym wyżej rolnikom i instytucjom zaangażowanym w organizację spotkań za gościnność i życzliwe przyjęcie delegacji. Życzymy wielu sukcesów w tak trudnej pracy na roli. Dziękujemy również Małopolskiej Hodowli Roślin, Stacji Hodowli Roślin i Gospodarstwa Polanowice za serdeczne przyjęcie, poświęcenie czasu oraz przybliżenie naszej delegacji działalności instytucji.

Lucyna Chęcińska – biuro MIR w Nowym Sączu


 

Galeria


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2540247