MRiRW w sprawie monitoringu suszy rolniczej


W związku z masowo napływającymi do izb rolniczych zgłoszeniami rolników, którzy zostali dotknięci suszą a nie mają możliwości rzetelnego oszacowania szkody poprzez aplikację „Zgłoś szkodę rolniczą” - Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystosował pismo (KRIR/KK/722/22 z dnia 01.07.2022 r.) do Wiceministra Rady ministrów p. Henryka Kowalczyka, w którym zwrócono uwagę, że:

- istnieje olbrzymia dysproporcja między raportami IUNG, a szacunkami rolników w monitoringu suszy,
- konieczne jest zwiększenie liczby stacji meteorologicznych oraz zmiana sposobu przeliczenia ilości opadów dla występujących okresowo deszczów nawalnych, gdyż nie pozostawiają one w glebie wystarczającej ilości wilgoci.
Zarząd KRIR mając na uwadze obecny stan plantacji roślin uprawnych związany z sytuacją pogodową i brakiem opadów w newralgicznych okresach wzrostu i rozwoju roślin, wniósł o ogłoszenie klęski suszy oraz o powołanie gminnych komisji szacujących straty spowodowane przez suszę w uprawach rolnych.
W odpowiedzi otrzymano pismo z Departamentu Budżetu MRiRW informujące, że: "(...) z udostępnianych do publicznej wiadomości raportów z Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej aktualizowanych co 10 dni (http://www.susza.iung.pulawy.pl) wynika, że w roku bieżącym susza jest odczuwalna w uprawach rolnych na terenie całej Polski. Jednocześnie zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2015 r. poz.187 z późn. zm.), od 2020 roku producenci rolni poszkodowani w wyniku suszy, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, mają możliwość zgłoszenia wniosków o oszacowanie szkód za pośrednictwem publicznej aplikacji, która umożliwia weryfikację zgłoszeń z zasięgiem klimatycznego bilansu wodnego (KBW) i ustalonym poziomem strat w plonach. Stosowanie do ww. przepisów producent rolny może złożyć wniosek o oszacowanie szkód, za pomocą publicznej aplikacji, po złożeniu wniosku o przyznanie płatności w ramach 2 systemów wsparcia bezpośredniego i nie później niż do dnia 15 października roku wystąpienia suszy. Każdy producent rolny może złożyć wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy tylko raz w danym roku, po podpisaniu wniosku nie ma możliwości dokonywania jego korekty.
Przedstawiając powyższe uprzejmie informuję, że uruchomiona została aplikacja publiczna „zgłoś szkodę rolniczą” – za pośrednictwem, której producenci rolni poszkodowani w wyniku suszy w roku 2022 będą mogli złożyć wniosek o oszacowanie szkód:

https://aplikacje.gov.pl/app/susza/#/campaign

Więcej informacji o szacowaniu szkód spowodowanych suszą rolniczą znajduje się na naszej stronie:

https://mir.krakow.pl/artykuly/Komunikat-odno%C5%9Bnie-wyst%C4%85pienia-warunk%C3%B3w-suszy-w-Polsce,14782.html


źródło: KRIR

 

Załączniki


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2484803