Małopolscy rolnicy z wizytą na Podkarpaciu


W dniu 13 października br. delegaci Rady Powiatowej Małopolskiej Izby Rolniczej w Gorlicach wraz z rolnikami z terenu gorlickiego uczestniczyli w szkoleniu wyjazdowym do bieszczadzkich gospodarstw rolnych w okolice Leska, Myczkowa, Polańczyka, Soliny oraz Wołkowyji. 

Jako pierwsze, odwiedziliśmy gospodarstwo mleczarskie, korzystające ze środków unijnych, prowadzone przez młodego rolnika w miejscowości Hoczew.

Następnie grupa udała się do Myczkowa do Muzeum Bojków, które posiada niezwykle bogatą kolekcję zbiorów związanych z dorobkiem kulturowym Bojków (Rusinów, Ukraińców), a także Polaków i Żydów – dawnych mieszkańców Gminy Solina. W bogatych zbiorach muzeum znajdują się przedmioty użytkowe, ubrania, wyposażenie oraz to wszystko, co związane było z dorobkiem materialnym i duchowym dawnych mieszkańców tych ziem.

Ostatnim miejscem na szlaku szkoleniowym było gospodarstwo rolne Pani Bożeny Wisły w Bukowcu, która prowadzi certyfikowane gospodarstwo ekologiczne oraz prowadzi działalność agroturystyczną. Pani Bożena specjalizuje się w produkcji serów - wytwarza zarówno twarogi jak i sery podpuszczkowe. Te drugie wyrabia w wersji tradycyjnej lub z dodatkami takimi jak: czosnek niedźwiedzi, czarnuszka, kozieradka, suszone pomidory i bazylia, zioła prowansalskie, orzechy włoskie, czarny i czerwony pieprz„Jeśli chcemy kupić oryginalny ser, najlepiej wybrać się do rolnika, który taki ser produkuje. Ludzie mogą u nas nie tylko nabyć ser, ale też dowiedzieć się sporo o tym, jak się go robi” - informowała Pani Bożena demonstrując kolejne etapy powstawania sera. Na zakończenie warsztatów degustowaliśmy najsłynniejszy wyrób naszej gospodyni: bieszczadzki ser z nutą leśną, który w 2016 r. zdobył I miejsce w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionóww kategorii produktów mlecznych, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego w Warszawie i Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Przewodniczący RP MIR w Gorlicach Józef Magiera podziękował Pani Bożenie Wiśle za przekazanie swoich doświadczeń, a przede wszystkim za przeprowadzenie warsztatów dla naszej grupy. Mamy nadziej, że rolnicy z powiatu gorlickiego uczestniczący w wyjeździe, mają teraz jeszcze większą motywację do podjęcia sprzedaży swoich produktów w ramach rolniczego handlu detalicznego.

Opracowała Lucyna Chęcińska, biuro MIR w Nowym Sączu 


 

Galeria


Licznik odwiedzin: 748217