O problemach scaleniowych w Gminie Jerzmanowice-Przeginia


W gminie Jerzmanowice–Przeginia (powiat krakowski), trwa proces scalania gruntów - zgodnie z  postanowieniem Starosty Krakowskiego z dnia 24 września 2019 r. Do scalenia przezmnaczono 2 419 działek obszarze o powierzchni 1 181,6220 ha.

Scalanie rozdrobnionych gruntów z zalożenia jest procesem korzystnym, jednak - jak wynika z doświadczeń rolników w gm. Jerzmanowice Przeginia - efekty scaleń mogą być krzywdzące dla niektórych właścicieli gruntów. Nie może bowiem być tak, że odbiera się grunt np. II klasy bonitacyjnej dając w zamian działkę o tej samej powierzchni, z glebą zaliczaną do znacznie słabszej, np. VI klasy. Tak samo niedopuszczalne jest aby za pole utrzymywane w dobrej kulturze rolnej, przekazano rolnikowy zakrzaczony nieużytek.

O takich właśnie problemach mówili rolnicy podczas spotkania, które odbyło się w biurze MIR w Wadowicach 28.07.2021 r. Uczestniczyło w nim czterech przedstawicieli rolników z gm. Jerzmanowice-Przeginia, Prezes Małopolskiej Izby Rolniczej Ryszard Czaicki oraz Robert Tracz - Delegat RP MIR w Olkuszu, który zainicjował organizację tego spotkania.

Rolnicy uzyskali informacje jak powinny przebiegać poszczególne etapy procesu scaleniowego i gdzie mogą składać swoje uwagi, których na obecną chwilę maja wiele. Obawiają się, że w ich przypadku cały proces doprowadzi do rozdrobienia gospodarstw i utrudni produkcję rolniczą.

Prezes R. Czaicki oraz R. Tracz zapewnili rolników, że Izba będzie monitorować przebieg procesu scaleniowego i mogą liczyć na wsparcie i interwencje samorządu rolniczego.

Jolanta Mocniak, biuro MIR w Wadowicach


 

Galeria


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 1642798