O współpracy zagranicznej w MIR


Ustawa o izbach rolniczych zobowiązuje izby do prowadzenia współpracy zagranicznej. Z tego też powodu Małopolska Izba Rolnicza od początku swego istnienia tj. od roku 1999 prowadziła szereg działań w ramach kontaktów z partnerami zagranicznymi. W ciągu tych kilkunastu lat MIR nawiązała kontakty z organizacjami rolniczymi takich krajów jak: Dania, Hiszpania, Rumunia, Grecja, Irlandia, Belgia, Estonia, Finlandia, Litwa, Ukraina, Łotwa, Węgry, Włochy i Francja.

Długa, 50-letnia przerwa w istnieniu izb w Polsce spowodowała, iż odradzające się jednostki nie mogły skorzystać z pomocy ojczystych przykładów i doświadczeń w zakresie funkcjonowania organizacji rolniczych. Na szczęście w tej sytuacji izby rolnicze otrzymały wsparcie i pomoc od zagranicznych partnerów, zwłaszcza od izb francuskich. W przypadku Małopolskiej Izby w początkowych etapach rozpoczynania swojej działalności pomogła francuska izba rolnicza z regionu Rhône-Alpes. MIR bazując na jej doświadczeniu wiele nauczyła się w zakresie organizacji i funkcjonowania jednostki rolniczej. Obecna współpraca skupia się przede wszystkim na korzystaniu z wiedzy, jaką mogą nam przekazać zagraniczni eksperci w takich dziedzinach jak: agroturystyka, hodowla bydła, mleczarstwo, uprawa winorośli czy produkcja wina. Przekazane doświadczenie, propozycje wdrożeń oraz cenne wskazówki w miarę możliwości przenoszone są na grunt polski. Korzyści wieloletniej współpracy z regionem Rhône-Alpes widoczne są chociażby w dziedzinie agroturystyki. Obecnie poziom świadczonych usług w gospodarstwach agroturystycznych w naszym regionie niewiele odbiega od tych, jakie spotyka się we Francji i nadal sukcesywnie się podnosi, przybliżając go do standardów europejskich. Uczestnicy wymian zagranicznych zgodnie przyznają, iż każde działanie podjęte w ramach współpracy z partnerem zagranicznym daje wymierne korzyści merytoryczne. Wśród opinii uczestników często powtarza się również stwierdzenie, iż wizyta zagraniczna, a także wiążąca się z nią możliwość wymiany doświadczeń i spostrzeżeń z partnerami z innych krajów uświadamia im, iż w wielu dziedzinach Polska wcale nie odbiega od innych krajów.

Korzyści wynikające ze współpracy zagranicznej są obopólne dla każdego z partnerów. Nie we wszystkim jesteśmy tylko stroną „uczącą się”. Obecnie coraz częściej zdarza się, że to strona polska pełni funkcję eksperta i przekazuje swoją wiedzę zagranicznemu partnerowi. Sytuację taką spotykamy np. w dziedzinie energii odnawialnej i biopaliw, w której Polska wykazuje wyższy stopień zaawansowania niż inne kraje europejskie. Jak się okazuje również i w dziedzinie ubezpieczeń wzajemnych Małopolska Izba Rolnicza może przekazać swoje doświadczenie krajom takim jak Węgry czy Chiny, gdzie ten element ekonomii społecznej jest słabo rozwinięty lub w ogóle nie istnieje.

Dokonując bilansu należy stwierdzić, że pomimo wydatków, jakie ponosi się w ramach współpracy zagranicznej niewątpliwie korzyści z niej płynące dla strony polskiej są ogromne i bardzo potrzebne dla dalszego rozwoju rolnictwa i innych dziedzin.

Henryk Dankowiakowski, Dyrektor MIR

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2476594