Obowiązkowe ogrodzenie i plan bezpieczeństwa biologicznego - od 1 listopada nowe przepisy dot. zwalczania ASF


Od 1 listopada wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF). Rolnicy w strefach ASF (różowej i czerwonej) będą zobowiązani do ogrodzenia swoich budynków inwentarskich oraz stworzenia pisemnego planu bezpieczeństwa biologicznego.

Takie zmiany to efekt nowych unijnych przepisów, które teoretycznie już obowiązują w Polsce. Uznano jednak, że do końca października nikt nie będzie tego wymagał od rolników, aby dać im czas na dostosowanie się. Teraz to się zmieni.

Obowiązkowe ogrodzenia i plan bezpieczeństwa biologicznego

- Do końca października tego roku możliwe będzie przemieszczanie świń w miarę swobodne, jeżeli nie będą spełnione dwa bardzo istotne wymagania, które były nowe wprowadzone czyli ogrodzenie, minimum obiektów inwentarskich oraz pisemny plan bezpieczeństwa biologicznego – mówił w Sejmie Krzysztof Jażdżdewski - zastępca Głównego Lekarza Weterynarii podczas posiedzenia posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. zwalczania i zapobiegania chorobom zakaźnym zwierząt.

Pomoc w stworzeniu pisemnego planu bezpieczeństwa biologicznego

Przedstawiciele Głównego Inspektoratu Weterynarii obiecują pomoc dla małych gospodarstw rolnych w stworzeniu pisemnego planu bezpieczeństwa biologicznego. – Stworzyliśmy taki plan dla małych gospodarstw. Rolnicy właściwie nic nie muszą robić. Nasz inspektor wypełnia ten plan zapoznaje rolnika, rolnik podpisuje się, że zapoznał się z tym planem i go rozumie. I to jest cała robota dla rolnika – zapewniał K. Jażdżewski.
Inaczej będzie z większymi fermami, które np. zatrudniają pracowników. Tu właściciel będzie musiał sam stworzyć sobie taki plan. Będą tam zapisane już obowiązujące przepisy. Inspekcja Weterynaryjna liczy, że do końca października 90% rolników spełni te wymagania.

Zmiany w przepisach o handlu świniami

Przedstawiciel Głównego Inspektoratu Weterynarii poinformował także o zmianach przepisów w zakresie handlu świniami. - Od 31 sierpnia rolnicy, którzy znajdują się w strefie buforowej, czyli tej o najmniejszych restrykcjach, mogą handlować świniami swobodnie. Przed tym rozporządzeniem musieliśmy jakieś wymagania stawiać i to utrudniało rolnikom pracę – powiedział zastępca Głównego Lekarza Weterynarii K. Jażdżewski.

Źródło: agrarlex.pl


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 1573082