Odpowiedź MRiRW na postulaty dot. realizacji działania Dobrostan zwierząt


W odpowiedzi na ►postulaty samorządu rolniczego dot. realizacji działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020, resort rolnictwa (►w piśmie z dn. 12.06.2020 r.) przekazał poniższe wyjaśnienia.

(...) W MRiRW trwają prace legislacyjne mające na celu wydanie rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach PROW na lata 2014-2020 w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, w którym zostały zawarte m.in. przepisy szczególne dotyczące działania Dobrostan zwierząt, które będą miały zastosowanie w sytuacji stanu epidemicznego i przedłużonego w związku z tym terminu składania wniosków m.in. o płatności dobrostanowe.

Przychylając się do wniosku Pana Prezesa, uprzejmie informuję, że w świetle ww. rozporządzenia, wymóg wypasu co najmniej 140 dni w ramach wariantu 2.3. Dobrostan krów mamek zostanie uznany za spełniony, o ile rolnik, który złożył wniosek po dniu 1 kwietnia 2020 r., w oświadczeniu składanym do kierownika biura powiatowego ARiMR, potwierdzi zrealizowanie tego wymogu w okresie wegetacyjnym (od 1 kwietnia do 15 października) i wskaże dzień rozpoczęcia wypasu. Dzięki temu możliwe będzie zrealizowanie ww. wymogu nawet jeżeli rolnik złoży wniosek w ramach tego wariantu po dniu 29 maja br.

Uprzejmie informuję, że powyższa kwestia została wyjaśniona przez CDR Brwinów i na ►stronie internetowej CDR został zamieszczony stosowny komunikat.

Odnosząc się natomiast do wniosku o analogiczną zmianę postulowaną przez KRIR w odniesieniu do wariantu 2.1. Dobrostan krów mlecznych - wypas, uprzejmie informuję, że przedłużony termin składania w 2020 r. wniosków o przyznanie płatności dobrostanowej nie wpływa na możliwość zrealizowania wymogu wypasu przez co najmniej 120 dni, nawet od dnia złożenia wniosku, jeżeli wniosek ten zostanie złożony między dniem 16 maja a dniem 15 czerwca. Tym samym brak jest podstaw do zmiany w tym zakresie. Należy również zauważyć, że brak możliwości wypasu krowy mlecznej z przyczyn niezależnych od rolnika nie pociąga za sobą kar za niespełnienie wymogu, a jedynie proporcjonalne naliczenie płatności za dni faktycznego wypasania danej krowy.

Ponadto, należy zauważyć, że jedynie w ramach wariantu 1.1. Dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach, złożenie kopii odpowiednich stron Planu poprawy dobrostanu zwierząt jest wymagane wraz z wnioskiem o przyznanie płatności dobrostanowej, a nie przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Tym samym uznając, że postulat Pana Prezesa "aby zmienić przepisy tak, aby terminem złożenia planu poprawy dobrostanu zwierząt był 10 lipca" dotyczy wariantu 1.1. (a nie wariantu 2.3.), przepisy ww. projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach PROW na lata 2014-2020 w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, odnoszą się również do tej kwestii. Przewidują one bowiem możliwość sporządzenia Planu poprawy dobrostanu zwierząt dla loch i przekazania kopii odpowiednich stron tego planu do ARiMR, w terminie analogicznym jak dla innych wariantów czyli przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przymanie płatności bezpośrednich w rozumieniu przepisówo płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2443807