Odpowiedź NFOŚiGW na kolejny wniosek ws. zmian w programie Usuwanie folii rolniczych


W odpowiedzi na kolejne wystąpienie samorządu rolniczego (►z dn. 06.08.2021 r.) w sprawie konieczności wprowadzenia zmian w programie "Usuwanie foli rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej", otrzymaliśmy pismo z NFOŚiGW (►z dn. 21.09.2021 r.), w którym przekazano poniższe informacje.

"Program priorytetowy "Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej" stanowić ma pomoc w realizacji obowiązków rolników w zakresie zgodnego z prawem zagospodarowania odpadów pochodzących z prowadzonej przez nich działalności. Zwracam uwagę, że za zagospodarowanie odpadów pochodzących z działalności gospodarczej odpowiedzialny jest podmiot prowadzący tę działalność i wytwarzający odpady. Narodowy Fundusz nie jest władny zdjąć te obowiązki i związane z nimi koszty z rolników.
Maksymalna kwota dofinansowania, wskazana w programie priorytetowym, która nie może przekroczyć iloczynu 500 zł i wyrażonej w Mg masy odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag unieszkodliwionych lub poddanych odzyskowi w ramach przedsięwzięcia, została ustalona na podstawie przeprowadzonego w III kwartale 2019 r. programu pilotażowego. Biorąc pod uwagę przedsięwzięcia zrealizowane na podstawie umów zawartych w ramach I-szego ogólnopolskiego naboru wniosków - nie stwierdzono konieczności zwiększenia intensywności dofinansowania.
Beneficjent jest odpowiedzialny za montaż finansowy przedsięwzięcia, oraz zapewnienie środków na jego realizację na warunkach określonych w umowie. Zgodnie z § 2 pkt. 5 umowy dotacji Beneficjent zobowiązuje się: do zapewnienia wkładu własnego na pokrycie kosztów przedsięwzięcia przekraczających kwotę dotacji. Pragnę poinformować, że wskazane wyżej regulacje nie zobowiązują gminy - Beneficjenta dofinansowania do angażowania środków własnych. Kwoty potencjalnie brakujące na sfinansowanie przedsięwzięcia będącego przedmiotem umowy dotacji mogą pochodzić z dowolnych nielimitowanych przez NFOŚiGW źródeł.

Co do zasady, program ma na celu interwencyjne sfinansowanie usunięcia odpadów, które zostały nagromadzone w gospodarstwach rolniczych ze względu na problemy organizacyjne i ekonomiczne związane z ich zagospodarowaniem. Docelowo odpowiedzialność za stworzenie możliwości zagospodarowania odpadów i współfinansowanie tych działań powinno leżeć po stronie wprowadzających produkty lub opakowania, w szczególności folie rolnicze, w ramach wynikającej z prawa UE rozszerzonej odpowiedzialności producenta."


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2477429