Opinia KRIR do projektu ustawy o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu


W ►piśmie z dn. 29.03.2022 r., skierowanym do ministra rolnictwa, samorząd rolniczy przekazał swoją opinię i uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu oraz ustawy o podatku od towarów i usług. 

"Projektowana zmiana ustawy o nawozach i nawożeniu ma na celu wprowadzenie do polskiego porządku prawnego postanowień rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 z dnia 5 czerwca 2019 r. ustanawiającego przepisy dotyczące udostępniania na rynku produktów nawozowych UE. Projekt ustawy nie zawiera zmian w zakresie wprowadzania do obrotu produktów regulowanych prawem krajowym lecz dostosowuje i określa na nowo właściwości organów w odniesieniu do nadzoru nad produktami nawozowymi objętymi ustawodawstwem harmonizacyjnym. Rozszerzono katalog produktów nawozowych objętych ustawodawstwem harmonizacyjnym, który dotyczy teraz nie tylko nawozów mineralnych, ale także wszystkich innych produktów nawozowych, takich jak podłoża do upraw, biostymulatory, polepszacze gleby, inhibitory, w tym organiczne i mikrobiologiczne. 
Propozycja zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług dotyczy objęcia niższą stawką wszystkich produktów nawozowych. Rozwiązanie to może przyczynić się do stabilizacji wzrostu cen produktów służących do nawożenia, ograniczając ryzyko wahań cen w tym sektorze rynku.

Po przeanalizowaniu zaproponowanych zmian, samorząd rolniczy wnosi o zmniejszenie kar dla osób stosujących nawozy. W ocenie samorządu rolniczego kara za niewłaściwe stosowanie produktów nawozowych i środków wspomagających uprawę roślin powinna być znacznie niższa niż zaproponowana w projekcie ustawy. Możliwe szkody wynikające stosowania tych środków są zdecydowanie mniejsze niż wynikające z wprowadzenia do obrotu, produkcji, importu lub dystrybucji niezgodnie z przepisami, chociażby ze względu na skalę możliwej szkodliwości. Ponadto niewłaściwe stosowanie lub stosowanie środków niedopuszczonych do obrotu wynika zazwyczaj z błędnej informacji sprzedającego, a nie z premedytacji rolnika. Z tego powodu zastosowanie jednakowych wysokości kar pieniężnych w powyższych przypadkach wydaje się nieadekwatne.

Ponadto samorząd rolniczy wnioskuje o wydłużenie terminów stosowania nawozów mineralnych i naturalnych, a docelowo o zniesienie sztywnych terminów i uzależnienie ich od warunków atmosferycznych."


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2476717