Platforma Sygnalizacji Agrofagów
W sierpniu 2016 roku została uruchomiona Platforma Sygnalizacji Agrofagów (www.agrofagi.com.pl).
Platforma prowadzona jest przez Instytut Ochrony Roślin - PIB we współpracy z Instytutem Ogrodnictwa oraz Instytutem Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa PIB. Na Platformie znajdują się następujące informacje:
- wyniki sygnalizacji agrofagów,
- metodyki monitorowania i sygnalizacji agrofagów,
- systemy wspomagania decyzji w ochro nie roślin,
- metodyki integrowanej ochrony roślin ,
- metodyki integrowanej produkcji roślin,
- programy i zalecenia ochrony roślin, również w rolnictwie ekologicznym,
- stosowanie agrochemikaliów,
- wyszukiwarki środków ochrony roślin,
- technika ochrony roślin,
- bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin.
Najważniejszą zaletą Platformy będzie możliwość publicznego udostępniania wyników monitorowania organizmów szkodliwych. Jesienią bieżącego roku planowane jest uruchomienie monitorowania i sygnalizacji agrofagów w pszenicy ozimej i rzepaku ozimym. W uprawie pszenicy ozimej monitorowane będą następujące agrofagi: mączniak prawdziwy, septorioza paskowana i mszyca czeremchowo-zbożowa. W rzepaku ozimym: sucha zgnilizna kapustnych, śmietka kapuściana i pchełki ziemne. Obserwacje będą prowadzone na terenie całego kraju. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że osoby zainteresowane wprowadzaniem wyników obserwacji własnych na ww. plantacjach prowadzonych w gospodarstwach rolnych mogą uzyskać dostęp do aplikacji i możliwość zamieszczania szczegółowych informacji.
Zgłoszenia można kierować do koordynatora projektu Pani dr. ha b. Anny Tratwal z Instytutu Ochrony Roślin - PIB, tel. 61 864 90 75 na adres e-mail: A.Tratwal@iorpib.poznan.pl.
Zachęcamy do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.