Polsko-francuska wymiana doświadczeń w dziedzinie energii odnawialnej


W dniach 13-16 października 2009 r. Małopolska Iza Rolnicza gościła delegację francuską z regionu Rhône-Alpes w dziedzinie energii odnawialnej. W skład delegacji wchodzili: Heloise Augros (Coop de France Rhône-Alpes Auverge), Yves Francois (Prezes Komitetu Środowiska i Bioróżnorodności) oraz Charles Guillot (FRCUMA).

Podczas wizyty trwającej 4 dni goście z Francji zapoznali się z wszelkimi zagadnieniami dotyczącymi energii odnawialnej. Pierwszego dnia tj. 13 października 2009 r. goście udali się na Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie gdzie wysłuchali wykładów pana Grzegorza Wcisło na temat biopaliw I i II generacji. Goście z Francji zapoznali się również z technologią produkcji biopaliwa typu Biodiesel FAME przy użyciu skonstruowanego przez dr Wcisło reaktora do transestryfikacji.

W drugim dniu pobytu delegacja wysłuchała wykładu Pana Sławomira Kurpaski na temat zagadnień energetycznych przy stosowaniu magazynowania ciepła i pompy ciepła w tunelu foliowym a następnie wykładu Pana Dariusza Kwaśniewskiego dotyczącego biomasy jako źródła energii odnawialnej. Podczas wizyty na Uniwersytecie Rolniczym delegacja francuska miała również możliwość spotkać się z Dziekanem Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki prof. Tadeuszem Juliszewskim. Po zakończeniu wizyty na Uniwersytecie Rolniczym grupa francuska udała się do miejscowości Chotelek w gminie Busko-Zdrój, gdzie zwiedziła przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe SALEKO. Właściciel firmy - pan Tomasz Długoszowski zaprezentował gościom park maszynowy i nowoczesną linię technologiczną do produkcji brykietów i peletów.

Trzeciego dnia pobytu francuska wizytacja udała się do Miechowa gdzie w gospodarstwie pana Jana Podymy zapoznała się z instalacją grzewczą na bazie owsa, a także z instalacją kolektora słonecznego. Pan Podyma jako krajowy prekursor w tej dziedzinie podzielił się swoimi doświadczeniami odnośnie użytkowania tej instalacji. Po wizycie w gospodarstwie grupa zwiedziła miechowską biogazownię funkcjonującą na terenie oczyszczalni ścieków. Następnie nasi goście udali się do miechowskiego Gimnazjum nr 1,  gdzie po przywitaniu przez panią Dyrektor Joanna Nowak, wicedyrektor, pan Jarosław Naziemiec zaprezentował zamontowaną w szkole instalację pompy ciepła.

W tym samym dniu delegacja udała się do siedziby Miechowskiego Stowarzyszenia Gmin JAKSA, gdzie spotkała się z dawnym Burmistrzem Gminy i Miasta Miechowa, panem Włodzimierzem Mielusem, który podzielił się swoimi doświadczeniami i dążeniami we wdrażaniu rozwiązań z dziedziny energetyki odnawialnej.

W ostatnim dniu pobytu eksperci z Francji zaprezentowali nam zasady obliczania bilansu energetycznego w gospodarstwie, sporządzanego w ramach programu PLANETE.
Wizytę zakończono spotkaniem w krakowskim biurze MIR, z udziałem dyrektora Henryka Dankowiakowskiego, podczas którego podsumowano całą wizytę oraz sprecyzowano propozycje tematów możliwych do realizacji w przyszłości w ramach współpracy obu regionów.

Joanna Staszewska, MIR

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2477731