Produkcja mleka w Małopolsce i w Owerni - polsko-francuska wymiana doświadczeń


Na przełomie stycznia i lutego br. (29.01-02.02.2017 r.) gościliśmy w Małopolsce delegację z regionu Owernia-Rodan-Alpy we Francji - trzech producentów mleka zrzeszonych w Stowarzyszeniu Młodych Rolników oraz animatorkę zatrudnioną w Stowarzyszeniu, specjalizującą się w mleczarstwie.

Podczas kilkudniowego pobytu w Polsce nasi goście odwiedzili gospodarstwa mleczarskie w powiatach wadowickim i suskim.Pokazaliśmy im zarówno te największe gospodarstwa w naszym regionie, jak również niewielkie, kilkuhektarowe. W Wieprzu odwiedziliśmy jedno z modelowych gospodarstw mlecznych w Małopolsce, należące do pana Alojzego Serwina. Wysoki poziom hodowli, nowoczesny sprzęt, świetna organizacja i praca dla ludzi zatrudnionych w gospodarstwie - wszystko to wzbudziło podziw francuskich rolników. Z kolei kilka dni później, z pewną dozą zaskoczenia wizytowali największe gospodarstwo mleczarskie w sąsiednim powiecie suskum, utrzymujące kilkanaście sztuk bydła mlecznego. 

Podczas podsumowującego spotkania w Wadowicach młodzi rolnicy z regionu Rodan-Alpy podzielili się z nami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi rolnictwa w Polsce i we Francji. Naszych gości zaskoczyła przede wszystkim rozbieżność w wielkości małopolskich gospodarstw oraz brak współpracy (wspólnego gospodarowania) w ramach różnego rodzaju zrzeszeń, które oni sami z powodzeniem praktykują. Opowiedzieli także o problemach, z którymi borykają się francuscy mleczarze tj. koszty produkcji mleka przewyższające ceny skupu, wysokie koszty zatrudnienia siły roboczej, czy zadłużenie gospodarstw.

W czasie tej wizyty zawitaliśmy także do Zakładu Spółdzielni Mleczarskiej w Nowym Targu, Ośrodka Hodowli Zarodowej w Nidku, gospodarstwa mleczarskiego państwa Sokołowskich w Gierałtowiczkach, Spółdzielni Mleczarskiej w Wieprzu, gospodarstwie mleczarskim państwa Książków w Jordanowie, gospodarstwie mleczarskim państwa Hajost w Sidzinie. Nasi goście odwiedzili również agroturystyczne i ekologiczne gospodarstwo prowadzone przez państwa Grubarków w Łętowni, gospodarstwo edukacyjne „Pasieka Leśna” państwa Totoś w Sidzinie, Inkubator kuchenny w Zakrzowie oraz Małopolskie Centrum Biotechniki w Kleczy Dolnej.

W odwiedzanych gospodarstwach toczyły się długie dyskusje na temat problemów rolnictwa nie tylko w Polsce i Francji, ale w całej Europie. Zagraniczni goście mieli też okazję poznać co oznacza przysłowiowa "polska gościnność"! Małopolscy gospodarze - jak zwykle - przyjmowali nas serdzecznie, częstując domowymi specjałami. Za otwartość i życzliwe przyjęcie wszystkim bardzo dziękujemy!

Angelika Jakubowska
Biuro MIR w Wadowicach


 

Galeriapunktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 1144739