Prywatny rzeczoznawca sposobem na problemy z szacowaniem strat w uprawach


W związku z wystąpieniem Zarządu KRIR do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wniosku Walnego Zgromadzenia Dolnośląskiej Izby Rolniczej dotyczącego usprawnienia systemu ubezpieczeń upraw rolnych (trudności z ubezpieczeniem traw i roślin paszowych, wadliwe szacowanie szkód) resort rolnictwa odpowiedział, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa minister rolnictwa nie będąc stroną umowy ubezpieczenia, nie ma możliwości wpływu na proces szacowania strat i podejmowane decyzje przez zakłady ubezpieczeń. Szacowanie strat odbywa się przez rzeczoznawców powołanych przez dany zakład ubezpieczeń. Należy pamiętać, że poszkodowany ma prawo zapoznać się ze wszystkimi dokumentami, na podstawie których zakład ubezpieczeniowy sformułował swoje stanowisko w sprawie, są to m.in. protokoły z oględzin. W przypadku niezgadzania się z decyzją zakładu ubezpieczeń, poszkodowany może powołać swojego rzeczoznawcę i na tej podstawie odwołać się od decyzji zakładu ubezpieczeń. W przypadku uznania przez zakład ubezpieczeń roszczenia, pokrywa on również koszty związane z powołaniem rzeczoznawcy.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, o podpisaniu przez resort, w ramach konkursu GOSPOSTRATEG, z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowy na realizację projektu pt.: Ubezpieczenia gospodarcze w holistycznym zarządzaniu ryzykiem w rolnictwie zorientowanym na zrównoważenie, wdrażanie innowacji i technologii oraz przeciwdziałanie zmianom klimatu.

Celem głównym projektu jest zaproponowanie rozwiązań zwiększających efektywność i racjonalność wydatkowania środków budżetowych w oferowane już obecnie polskim rolnikom produkty ubezpieczeniowe i poszerzenie ich listy, które po pilotażu w praktyce będą mogły stanowić podstawę do dokonania nowelizacji istniejących regulacji prawno-administracyjnych oraz wdrożenia nowych norm z tego zakresu. Zaprojektowane produkty ubezpieczeniowe staną się składnikiem szerszej konstrukcji systemu holistycznego zarządzania ryzykiem w polskim rolnictwie. Powyższe cele osiągnie się w trzyletnim okresie, realizując w nim w trzy zadania, których wspólną częścią będzie proces stopniowego dochodzenia do nadającego się do praktycznego wdrożenia zestawu pięciu produktów ubezpieczeniowych. Będzie on składał się z aktualizacji bieżącej oferty, instrumentów stabilizowania przychodów, ubezpieczania nadwyżek i dochodów, kontraktów indeksowych oraz alternatywnych schematów subsydiowania krajowych ubezpieczeń rolnych.

Źródło: KRIR 


 

 

attachments error!
punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2444299