Relacja z wyjazdu do Francji i uczestnictwa w konferencji - WPR po 2020 r.


W dniach 28 września - 1 października 2017 r., w ramach współpracy MIR z regionem Owernia-Rodan-Alpy uczestniczyłem w wyjeździe, którego głównym celem był udział w konferencji pn. „WPR po 2020 r.” Dodatkowo, nasi francuscy partnerzy umożliwili mi wizyty w dwóch gospodarstwach rolnych. 

Pierwsze z nich to gospodarstwo rodzinne, należące do pana Michela Joux, hodowcy owiec, Wiceprezesa Stowarzyszenia Hodowców w regionie Owernia-Rodan-Alpy, który prowadzi gospodarstwo wspólnie z dwoma synami. Na powierzchni 160 ha uprawiana jest głównie kukurydza i jęczmień, w mniejszej ilości lucerna, użytki zielone. Właściciele nastawili się na hodowlę owiec rasy ‘Ile de France’ – obecnie utrzymują 800 szt., jednak budują właśnie 3-cią owczarnię, ponieważ planowane jest zwiększenie obsady do 1 200 owiec – zgodnie z przepisami obowiązującymi we Francji dodatkowa dopłata do owiec przyznawana jest do 400 szt. na 1-go właściciela. W gospodarstwie stosuje się ciekawą formę cyklu żywieniowego opartą całkowicie o własną bazę paszową. Wykoty i krycia synchronizowane są w ciągu całego roku. Wszystkie jagnięta i dorosłe owce są dostarczane do miejscowej spółdzielni, która zajmuje się ubojem zwierząt i dystrybucją mięsa. Właściciel jest udziałowcem tej spółdzielni. Michael Joux jest jednocześnie wiceprezesem Związku Zawodowego Rolników NFSA, a także działaczem Izby Rolniczej.

Drugie gospodarstwo należy do pana Gilberta Limandasa – Wiceprezesa Izby Rolniczej regionu Owernia-Rodan-Alpy, który prowadzi je wspólnie z synem. Forma gospodarstwa to całkowita dzierżawa budynków oraz gruntów, na podstawie umów długoterminowych 18 lat + 18 lat + 25 lat. Właściciel zajmuje się hodowlą bydła mięsnego rasy Charolaise oraz Montbéliarde, obecnie 250 szt. Cielęta kupowane są ze spółdzielni rolników, która zajmuje się też ubojem i sprzedażą. Powierzchnia gospodarstwa to 120 ha gruntów plus 40 ha stawów, w których produkowany jest karp. Maszyny do obsługi zwierząt są własnością gospodarzy, natomiast ciągniki i maszyny do prac polowych wypożyczane są ze spółdzielni CUMA, z którą korzystający z niej rolnicy rozliczają się pod koniec roku płacąc za liczbę przepracowanych motogodzin.

W dniu 29 września uczestniczyłem także w spotkaniu Rady Regionu, które miało miejsce w Lyonie. W spotkaniu, podczas którego omawialiśmy naszą dotychczasową współpracę oraz zasady i możliwości współpracy na następny okres, uczestniczyli: 

  • Andre Berlioz-Curlet – Doradca Regionalny, Prezes Izby Handlowej i Rzemiosła regionu Owernia-Rodan-Alpy;
  • Bruno Chiaverini – Dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej regionu Owernia-Rodan-Alpy 
  • Celine Paris – osoba odpowiedzialna za współpracę zagraniczną z Europą
  • Charles Franck Levy – koordynator współpracy pomiedzy regionami Małopolski i Owernia-Rodan-Alpy 
  • Emmanuel Mingasson – Dyrektor ds wspólpracy zagranicznej w Regionalnej Izbie Rolniczej.

W tym samym dniu, w Regionalnej Izbie Rolniczej w Clermont-Ferrand, odbyła się konferencja, w której oprócz delegatów regionalnej izby rolniczej uczestniczyli także:

  • Michel Dantin – eurodeputowany;
  • Jacques Carles – dyrektor operacyjny w Momagri (światowej instytucji działającej na rzecz rolnictwa);
  • Gilbert Guignand – Prezes Izby Rolniczej Regionu Owernia-Rodan-Alpy;
  • Gilbert Limandas – Wiceprezes Izby Rolniczej Regionu Owernia-Rodan-Alpy;
  • Jean Luc Flaugère – Prezes Izby Rolniczej w Ardeche;
  • Pierre-Yves Ceppi – Dyrektor Izby Rolniczej w Ain;
  • Michel Joux - hodowca owiec, Wiceprezes Stowarzyszenia Hodowców w regionie Owernia-Rodan-Alpy.

Podczas konferencji przedstawiłem stanowisko Grupy Wyszehradzkiej w ramach Copa-Cogeca, a także polskie priorytety w polityce rolnej po 2020 roku oraz oczekiwania i stanowisko MIR w tym względzie. Przedstawiona przeze mnie prezentacja została dobrze przyjęta i była wielokrotnie przywoływana w trakcie merytorycznej dyskusji. Po obradach miałem możliwość podsumowania całości dyskusji z Polskiej perspektywy. Konferencja trwała do późnych godzin wieczornych. Zgodnie z francuskimi zwyczajami, z szacunku dla rolników, wszyscy uczestnicy konferencji dotrwali do końca. 
W wolnej chwili, spacerując po Lyonie miałem również możliwość zobaczyć jak wygląda sprzedaż produktów rolnych przez rolników na bulwarach Rodanu.

Ryszard Czaicki, Prezes Zarządu Małopolskiej Izby Rolniczej


 

Galeria


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2473382