Relacja z wyjazdu do Francji i uczestnictwa w konferencji - WPR po 2020 r.


W dniach 28 września - 1 października 2017 r., w ramach współpracy MIR z regionem Owernia-Rodan-Alpy uczestniczyłem w wyjeździe, którego głównym celem był udział w konferencji pn. „WPR po 2020 r.” Dodatkowo, nasi francuscy partnerzy umożliwili mi wizyty w dwóch gospodarstwach rolnych. 

Pierwsze z nich to gospodarstwo rodzinne, należące do pana Michela Joux, hodowcy owiec, Wiceprezesa Stowarzyszenia Hodowców w regionie Owernia-Rodan-Alpy, który prowadzi gospodarstwo wspólnie z dwoma synami. Na powierzchni 160 ha uprawiana jest głównie kukurydza i jęczmień, w mniejszej ilości lucerna, użytki zielone. Właściciele nastawili się na hodowlę owiec rasy ‘Ile de France’ – obecnie utrzymują 800 szt., jednak budują właśnie 3-cią owczarnię, ponieważ planowane jest zwiększenie obsady do 1 200 owiec – zgodnie z przepisami obowiązującymi we Francji dodatkowa dopłata do owiec przyznawana jest do 400 szt. na 1-go właściciela. W gospodarstwie stosuje się ciekawą formę cyklu żywieniowego opartą całkowicie o własną bazę paszową. Wykoty i krycia synchronizowane są w ciągu całego roku. Wszystkie jagnięta i dorosłe owce są dostarczane do miejscowej spółdzielni, która zajmuje się ubojem zwierząt i dystrybucją mięsa. Właściciel jest udziałowcem tej spółdzielni. Michael Joux jest jednocześnie wiceprezesem Związku Zawodowego Rolników NFSA, a także działaczem Izby Rolniczej.

Drugie gospodarstwo należy do pana Gilberta Limandasa – Wiceprezesa Izby Rolniczej regionu Owernia-Rodan-Alpy, który prowadzi je wspólnie z synem. Forma gospodarstwa to całkowita dzierżawa budynków oraz gruntów, na podstawie umów długoterminowych 18 lat + 18 lat + 25 lat. Właściciel zajmuje się hodowlą bydła mięsnego rasy Charolaise oraz Montbéliarde, obecnie 250 szt. Cielęta kupowane są ze spółdzielni rolników, która zajmuje się też ubojem i sprzedażą. Powierzchnia gospodarstwa to 120 ha gruntów plus 40 ha stawów, w których produkowany jest karp. Maszyny do obsługi zwierząt są własnością gospodarzy, natomiast ciągniki i maszyny do prac polowych wypożyczane są ze spółdzielni CUMA, z którą korzystający z niej rolnicy rozliczają się pod koniec roku płacąc za liczbę przepracowanych motogodzin.

W dniu 29 września uczestniczyłem także w spotkaniu Rady Regionu, które miało miejsce w Lyonie. W spotkaniu, podczas którego omawialiśmy naszą dotychczasową współpracę oraz zasady i możliwości współpracy na następny okres, uczestniczyli: 

 • Andre Berlioz-Curlet – Doradca Regionalny, Prezes Izby Handlowej i Rzemiosła regionu Owernia-Rodan-Alpy;
 • Bruno Chiaverini – Dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej regionu Owernia-Rodan-Alpy 
 • Celine Paris – osoba odpowiedzialna za współpracę zagraniczną z Europą
 • Charles Franck Levy – koordynator współpracy pomiedzy regionami Małopolski i Owernia-Rodan-Alpy 
 • Emmanuel Mingasson – Dyrektor ds wspólpracy zagranicznej w Regionalnej Izbie Rolniczej.

W tym samym dniu, w Regionalnej Izbie Rolniczej w Clermont-Ferrand, odbyła się konferencja, w której oprócz delegatów regionalnej izby rolniczej uczestniczyli także:

 • Michel Dantin – eurodeputowany;
 • Jacques Carles – dyrektor operacyjny w Momagri (światowej instytucji działającej na rzecz rolnictwa);
 • Gilbert Guignand – Prezes Izby Rolniczej Regionu Owernia-Rodan-Alpy;
 • Gilbert Limandas – Wiceprezes Izby Rolniczej Regionu Owernia-Rodan-Alpy;
 • Jean Luc Flaugère – Prezes Izby Rolniczej w Ardeche;
 • Pierre-Yves Ceppi – Dyrektor Izby Rolniczej w Ain;
 • Michel Joux - hodowca owiec, Wiceprezes Stowarzyszenia Hodowców w regionie Owernia-Rodan-Alpy.

Podczas konferencji przedstawiłem stanowisko Grupy Wyszehradzkiej w ramach Copa-Cogeca, a także polskie priorytety w polityce rolnej po 2020 roku oraz oczekiwania i stanowisko MIR w tym względzie. Przedstawiona przeze mnie prezentacja została dobrze przyjęta i była wielokrotnie przywoływana w trakcie merytorycznej dyskusji. Po obradach miałem możliwość podsumowania całości dyskusji z Polskiej perspektywy. Konferencja trwała do późnych godzin wieczornych. Zgodnie z francuskimi zwyczajami, z szacunku dla rolników, wszyscy uczestnicy konferencji dotrwali do końca. 
W wolnej chwili, spacerując po Lyonie miałem również możliwość zobaczyć jak wygląda sprzedaż produktów rolnych przez rolników na bulwarach Rodanu.

Ryszard Czaicki, Prezes Zarządu Małopolskiej Izby Rolniczej


 

Galeria


Licznik odwiedzin: 976316