Resort finansów ws. przepisów dotyczących przyznawania ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym


W odpowiedzi na wniosek samorządu rolniczego (►pismo KRIR z dn. 16.03.2021 r.) w sprawie zmiany zakresu ulgi inwestycyjnej, otrzymaliśmy pismo z Departamentu Podatków Sektorowych, Lokalnych oraz Podatku od Gier w Ministerstwie Finansów (►z dn. 16.06.2021 r.), w którym przekazano poniższe informacje.

"W wystąpieniu KRIR podniesiono problem niejednolitej interpretacji przepisów dotyczących przyznawania ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym. Zgłoszono ponadto postulat włączenia wydatków na budowę lub modernizację wskazanych obiektów budowlanych do kategorii wydatków, z tytułu poniesienia których przysługuje ulga inwestycyjna także rolnikom prowadzącym wyłącznie produkcję roślinną.
Ministerstwo Finansów w piśmie z 18.02.2021 r. będącym odpowiedzią na wystąpienie Krajowej Rady Izb Rolniczych z 15.01.2021 r. zajęło stanowisko w sprawie interpretacji art. 13 ust. 1 ustawy o podatku rolnym. Pozostaje ono aktualne.
W ww. piśmie Ministerstwo Finansów wskazało m.in., że wydatki związane z budową (modernizacją) silosów zbożowych, wiat czy garaży nie należą do żadnej z kategorii wydatków, o których mowa w art. 13 ust. 1 ustawy o podatku rolnym.
Powyższe oznacza, że wydatki poniesione na budowę czy modernizację silosów, wiat lub garaży nie są objęte ulgą inwestycyjną w żadnym przypadku: ani, gdy służą produkcji roślinnej, ani też gdy służą produkcji zwierzęcej.

Odnosząc się do postulatu zmiany zakresu ulgi inwestycyjnej poprzez włączenie wydatków na budowę lub modernizację silosów zbożowych, wiat czy garaży, do kategorii wydatków na które ona przysługuje, Ministerstwo Finansów przedstawia następujące stanowisko. Gminy w ramach posiadanej autonomii finansowej mogą samodzielnie kształtować politykę podatkową, zgodnie ze swoją właściwością terytorialną. Na podstawie art. 13e ustawy o podatku rolnym rady gmin mogą wprowadzać, w drodze uchwały, inne zwolnienia i ulgi przedmiotowe niż określone w tej ustawie, z uwzględnieniem przepisów o pomocy publicznej. Dzięki temu rozwiązaniu gminy, które najlepiej znają lokalne uwarunkowania gospodarcze mogą na bieżąco stosować rozwiązania wspierające określone działania inwestycyjne podatników podatku rolnego, uwzględniając przy tym własne możliwości finansowe.
Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że nie znajduje uzasadnienia postulowane rozszerzenie ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym, gdyż istniejące rozwiązanie w zakresie wprowadzania przez rady gmin zwolnień i ulg przedmiotowych w podatku rolnym wydaje się optymalne."


►Odpowiedź resortu finansów w sprawie ulgi inwestycyjnej dla rolników, 23-02-2021
 

 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2443421