Resort rolnictwa ws. przeznaczenia gruntów ugorowanych na cele produkcyjne


W odpowiedzi na prośbę Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych (►pismo z dn. 01.03.2022 r.) o wystąpienie do Komisji Europejskiej z wnioskiem o umożliwienie przeznaczenia, w ramach planowanej normy DKR 8 – Minimalny udział 4% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie wykorzystywanych na obszary i obiekty nieprodukcyjne, włączając w to grunty ugorowane – gruntów pod uprawę roślin przeznaczonych na biomasę, resort rolnictwa (►w piśmie z dn. 01.04.2022 r.) przekazał informacje, że Komisja Europejska na wniosek Polski i innych państw wydała 23 marca br. decyzję pozwalającą na zastosowanie odstępstwa i już w 2022 r. ugory można wykorzystać do produkcji żywności i pasz. Obecnie w MRiRW trwają prace mające na celu wdrożenie decyzji do przepisów krajowych. Trwają też rozmowy nt. zmiany podejścia w ramach Planu Strategicznego na lata 2023-27.

"(...) W obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie, który skutkuje m.in. przerwaniem części dotychczasowych łańcuchów dostaw, należy w opinii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejmować działania, mające na celu uniezależnienie się Unii Europejskiej od importu i zapewnienie jej suwerenności żywnościowej. Musi się to przełożyć także na podejście do Wspólnej Polityki Rolnej.

Na forum UE trwa dyskusja na powyższy temat, a Polska uczestniczy w niej aktywnie, wnioskując o ograniczenie niektórych wymogów obowiązkowych w ramach Planu Strategicznego, m.in. w ramach warunkowości, które mogą prowadzić do ograniczenia produkcji.

(...) MRiRW zabiegało, aby już w obecnej perspektywie wprowadzić rozwiązania, które umożliwiałaby zwiększenie potencjału unijnej produkcji rolnej w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Na wniosek Polski i innych państw członkowskich Komisja Europejska w dniu 23.03.2022 wydała decyzję 1 Komisji Europejskiej z dnia 23 marca 2022 r. umożliwiającą skorzystanie z odstępstwa od zakazu prowadzenia produkcji na ugorach w roku 2022 w ramach zazielenienia. Zgodnie z decyzją, ugory te będzie można wykorzystać do produkcji żywności i pasz.

Decyzja umożliwi uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji upraw lub za obszary proekologiczne EFA, nawet jeśli na takich gruntach będzie prowadzona produkcja, tj. wypas, zbiór, czy uprawa. Na ugorach objętych odstępstwem w ramach obszarów EFA będzie można stosować środki ochrony roślin. Odstępstwo nie obejmuje ugorów z roślinami miododajnymi uznawanymi za EFA. Obecnie w MRiRW trwają prace mające na celu wdrożenie decyzji do przepisów krajowych."

 


►Na wniosek KRIR w 2022 r. ugory można wykorzystać do produkcji żywności i pasz 

►Jest projekt decyzji umożliwiającej w tym roku produkcję na ugorach, 22-03-2022
►Czy rolnicy ekologiczni muszą spełniać normę DKR 8, 10-03-2022

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2475705