Rolnicy domagają się uruchomienia interwencyjnego skupu kalafiorów i brokułów


W dniu 2 października br. rolnicy prowadzący gospodarstwa warzywnicze w gminach Wyszogród i Czerwińsk w miejscowości Stobiecin zaprosili przedstawicieli parlamentu, starostę płockiego i prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych w celu przedstawienia ich trudnej sytuacji na rynku.

W spotkaniu uczestniczył Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski, Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz i okoliczni rolnicy. Rolnicy zgłosili problem braku możliwości sprzedaży brokułów i kalafiorów do chłodni. Rolnicy z ww. gmin prowadzą specjalistyczne gospodarstwa warzywnicze nakierowane na produkcję wysokiej jakości kalafiorów i brokułów, z przeznaczeniem na przechowywanie w chłodniach. Niestety obecnie, w okresie zbioru warzyw, chłodnie są zapełnione, a podmioty skupujące nie są zainteresowane zakupem warzyw od rolników tłumacząc to wzrostem kosztów energii, drogimi kredytami i wzrostem kosztów pracy. Wolą kupować od firm zagranicznych, dostarczających na bieżąco towar na rynek hurtowy.

Uczestnicy spotkania zwrócili się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o uruchomienie interwencyjnego skupu kalafiorów i brokułów, w podobnej skali jak to miało miejsce w przypadku malin, oraz wprowadzenie dopłat do produkcji kalafiorów i brokułów. Brak pomocy państwa spowoduje bankructwo wielu gospodarstw, które zaciągnęły kredyty na zakup sadzonek i środki ochrony roślin. Uczestnicy spotkania zwrócili się również o umożliwienie spotkania delegacji rolników z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu omówienia trudnej sytuacji w sektorze.

Źrodło: KRIR 


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2251091