Samorząd rolniczy wnioskuje o zmiany w systemie do płat do kwalifikowanego materialu siewnego


Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, ►w piśmie z dn. 17.08.2021 r., zwrócił się do ministra rolnictwa z wnioskiem o wprowadzenie zmian w systemie do płat do zużytego do siewu lub sadzenia kwalifikowanego materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

Walne Zgromadzenie Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwróciło się z wnioskiem o rozszerzenie listy gatunków roślin objętych dopłatą z tego tytułu o grykę, facelię i rzodkiew oleistą. Wymiana materiału siewnego tych gatunków roślin uprawnych przyczyni się do poprawy plonowania i zdrowotności roślin, co przyczyni się do większego zainteresowania dywersyfikacją upraw. Według zasad integrowanej ochrony roślin wysiew nasion kwalifikowanych jest jedną z najskuteczniejszych niechemicznych metod zapobieganiu występowania i rozprzestrzeniania się chorób roślin.

Wniosek Dolnoślaskiej Izby Rolniczej dotyczy zwiększenia stawki dopłat z tytułu zużytego do siewu tub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Corocznie stawka dopłat do 1 ha powierzchni obsianej/obsadzonej ww. materiałem ulegała zmniejszeniu i kształtowała się następująco:

- w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych sporządzonych z materiału siewnego gatunków lub odmian roślin zbożowych lub strączkowych wymienionych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 maja 2013 r. w sprawie wykazu gatunków roślin uprawnych, do których materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany (DzU poz. 615):

- w przypadku zbóż:
za 2018 r. - 102,14 zł; za 2019 r. - 68,59 zł; za 2020 r. - 67,98 zł;

- w przypadku roślin strączkowych:
za 2018 r. - 163,42 zł: za 2019 r. - 109,74 zł; za 2020 r. - 108,77 zł,

- w przypadku ziemniaków:
za 2018 r. - 510,70 zł; za 2019 r. - 342,95 zł; za 2020 r. - 339,90 zł

Natomiast ceny środków do produkcji rolnej corocznie drożeją - w największym stopniu maszyny rolnicze, nawozy, olej napędowy. Corocznie wnioski o do płaty do materiału siewnego na Dolnym Śląsku składa ok. 5,5 tys. - 5,8 tys. rolników i jest to bardzo popularny mechanizm, z którego korzystają praktycznie wszyscy rolnicy, którzy doceniają fakt wykorzystania materiału siewnego wysokiej jakości oraz jego wpływ na wysokość oraz jakość plonu.


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2443168