Smacznie i zdrowo - promocja produktów mlecznych


W niedzielę 11 września, podczas wystawy rolniczej Agropromocja w Starym Sączu, Małopolska Izba Rolnicza zorganizowała piknik mleczny w ramach zadania „Mleko i produkty mleczne - ważne w naszej diecie”, finansowanego z Funduszu Promocji Mleka. 

Mleko i przetwory mleczne są niezastąpionym składnikiem w żywieniu ludzi, w szczególności dzieci i młodzieży, kobiet ciężarnych i karmiących oraz ludzi starszych. Należą do grupy produktów niezbędnych w prawidłowym odżywianiu. Są to produkty o wysokiej wartości odżywczej, bogate w białko i wapń. Mleko i jego przetwory dostarczają znacznych ilości witamin z grupy B (witamina B2) oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A i D. Zgodnie z obowiązującą Piramidą Zdrowego Żywienia, opracowaną przez Instytut Żywności i Żywienia, mleko i przetwory mleczne powinny być spożywane w ilości trzech - czterech porcji dziennie.

Mleko (krowie, owcze, kozie) i jego przetwory mają wiele zastosowań kulinarnych. Wykorzystuje się je do przygotowywania przekąsek, przystawek, zup, dań mięsnych, rybnych, warzywnych, mącznych oraz sałatek i surówek, a także deserów. 

W ramach pikniku degustację potraw z mleka przygotowała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Nowego Sącza, skupująca mleko od lokalnych rolników. Hostessy zachęcały do degustacji i częstowały mlecznymi potrawami, takimi jak: maślanka, przysmaki serowe w posypce z pieprzu, pastrami, bazylii i pomidora, bundz krowi, jogurt naturalny, przysmak serowy wędzony, rolada z sera krowiego, bryndza na bazie mleka krowiego, sernik z twarogu półtłustego. 

Małopolska Izba Rolnicza przygotowała również stoisko promocyjne, na którym dostępne były broszury i ulotki informacyjne na temat mleka, jego przetworów oraz z przepisami kulinarnymi. Stoisko licznie odwiedzali rolnicy, rodziny z dziećmi, delegaci izby rolniczej.

W ramach pikniku odbył się konkurs wiedzy dla dorosłych „Mleko pijemy-zdrowo żyjemy” oraz konkurs plastyczny dla dzieci „Szybko rośniemy, bo mleko pijemy”. Losowanie nagród przeprowadzono na głównej scenie - w sumie uhonorowano 25 osób (dwadzieścioro dzieci i pięć osób dorosłych). Nagrody wręczyli Dyrektor MIR Henryk Dankowiakowski, Członek Zarządu MIR Karol Zachwieja oraz Przewodniczący Rady Powiatowej MIR w Nowym Sączu Krzysztof Kurzeja. 

Dodatkowo podczas imprezy zespół muzyczny „Paradnice” z Harklowej umilał czas swoją muzyką. 

Zadanie „Mleko i produkty mleczne - ważne w naszej diecie” zostało sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka. 

Jolanta Jop
Biuro MIR w Nowym Sączu


 

Galeria


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2151594