Sposób na likwidację zatorów płatniczych w rolnictwie


Jan Bednarczyk, autor wielu opracowań i książek nt. funkcjonowania weksli w Polsce, podzielił się z nami swoją wiedzą i ciekawą propozycją rozwiązania problemu zatorow płatniczych w branży rolniczej. Poniżej krótki tekst na ten temat. Wszyscy zainteresowani mogą kontaktować się w tej sprawie z autorem.

------

Sposób niszczenia zatorów płatniczych w rolnictwie

Ostatnio media przedstawiały przyszły program Rządu dla rolnictwa. Wysłuchałem go z uwagą. Zabrakło mi w nim propozycji rozwiązania jednego z ważnych problemów dławiących rolników od lat. Chodzi o płatności za sprzedane produkty. Rolnictwo ma swoją specyfikę jasną nawet dla laików. Terminy prac w tej branży dyktuje tylko pogoda, a nie brak pieniędzy na paliwo, nasiona czy nawozy. Jestem rolnikiem i praktykiem finansistą. To upoważnia mnie do zabrania głosu w tej sprawie. Jeśli ktoś mówi mi, że nie może mi zapłacić za dostarczone produkty, bo jemu też nie płacą. Moja odpowiedź jest jedna. „To sobie wydrukuj pieniądze”. Zgodnie z prawem. Zapłać mi wekslem. Te kwestie rozwiązali już nasi dziadowie setki lat temu. Nie trzeba tworzyć nowego prawa, ono już jest. Trzeba się go tylko nauczyć. Jeśli chodzi o szczegóły; jaki blankiet, jaki rodzaj weksla, jakie klauzule i jaka treść, służę informacją. Co więcej, jestem już starym człowiekiem i żal mi, że moją wiedzę zeżrą robaki. Na szczęście mam uczniów, młodych ludzi, pasjonatów weksli. Dla nich napisanie szczegółowego programu, łącznie z wekslem elektronicznym, nie stanowi problemu. A tak na marginesie. Rząd już na program weksla elektronicznego wyłożył duże pieniądze, tylko z praktycznym zastosowaniem - klapa. Może to dla rolnictwa jest szansa. Teraz przedstawię warianty sytuacji płatniczych:

1. Bez zmiany dla płacącego (dłużnika - wystawcy weksla), i bez zmiany dla rolnika (wierzyciela - remitenta). Po wręczeniu weksla dłużnik księguje zapłatę ale musi wykupić weksel w czasie jaki miał zamiar zapłacić. Rolnik czeka do wykupu weksla.
2. Bez zmiany dla płacącego (dłużnika - wystawcy weksla), ze zmianą dla rolnika. Rolnik sprzedaje weksel bankowi. Następuje dyskonto weksla. Rolnik otrzymuje gotówkę od ręki. To jest kredyt. Może Rząd by tu pomógł.
3. Bez zmiany dla płacącego (dłużnika - wystawcy weksla), ze zmianą dla rolnika. Rolnik płaci wekslem, indosem, dostawcy paliwa, a ten indosem rafinerii. Powstaje ciąg wekslowy. Tu ujawnia się jedyna wada weksli. Ich nie da się rozmienić na drobne. Już przy wystawianiu, zamiast jednego trzeba wystawiać pakiet weksli. To nie problem. Tak powstały przecież banknoty.

Zdaję sobie sprawę z tego, że dla laika nie jest to proste. Ale skoro nasi dziadowie dali radę to my też możemy. Ważne, żeby rolnik miał gotówkę i mógł bez przeszkód produkować.

Jan Bednarczyk
Kom. 602-573-206


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 1604532