Sztuka tworzenia wianków - warsztaty dla Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu nowosądeckiego


Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
– Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

«««♦»»»

W 2022 roku Małopolska Izba Rolnicza realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020


Operacja pt. „Sztuka tworzenia wianków – warsztaty dla Kół Gospodyń Wiejskich” zakłada organizację zajęć warsztatowych dla przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich w województwie małopolskim w powiatach: tatrzańskim, nowotarskim, limanowskim, nowosądeckim, gorlickim i krakowskim w sumie dla grupy 90 osób.

„Sztuka tworzenia wianków – warsztaty dla Kół Gospodyń Wiejskich” z powiatu nowosądeckiego.

W dniu 4 sierpnia br. Małopolska Izba Rolnicza zorganizowała czwarte warsztaty dla przedstawicieli KGW w ramach realizacji projektu „Sztuka tworzenia wianków – warsztaty dla Kół Gospodyń Wiejskich”. W warsztatach, które odbyły się Biurze Małopolskiej Izby Rolniczej w Nowym Sączu uczestniczyło 15 przedstawicielek KGW z powiatu nowosądeckiego: KGW z Bartkowej Posadowej, KGW z Siennej, KGW z Popowic, KGW z Mszalnicy, KGW z Koniuszowej, KGW z Mystkowa, KGW z Berestu, KGW z Woli Kosnowej, KGW z Zagorzyna, KGW z Woli Kroguleckiej, KGW z Mostek, KGW ze Szczereża, KGW z Kiczni, KGW z Lipia. Uczestniczki wykonały samodzielnie wianki trzema różnymi metodami:

1.Wianek z ziół, żywych kwiatów i kłosów zbóż z użyciem dratwy. Uczestniczki nauczyły się jak odpowiednio przygotować gałązki ziół, kwiatów i kłosów zbóż, jak formować wianek, aby miał jednakowy kształt, w jaki sposób używać dratwy wykonując splot zaciągający dratwę, jak wykonać kokardę dwu lub czterowarstwową do wianka, jak przechowywać wianek, aby utrzymał świeżość.        

2.Wianek z ziół i żywych kwiatów wyplatany bez użycia dratwy. Panie z KGW nauczyły się  się: jak odpowiednio przygotować gałązki ziół, kwiatów, jak wykonywać wianek metodą wplatania ich do tzw. warkocza, w jaki sposób zakończyć wianek, jak przechowywać wianek, aby utrzymał świeżość.        

3.Wianek bożonarodzeniowy z szyszek, ozdobiony bombkami i perełkami. Przedstawicielki KGW nauczyły się jak wykonać świąteczny wianek z wykorzystaniem naturalnych materiałów takich jak: baza ze słomy, szyszki modrzewiowe, sosnowe, jodłowe, udekorowały wianek bombkami, perełkami, gwiazdkami z masy solnej, gałązkami wierzby mandżurskiej, orzechami włoskimi. Malowały szyszki metodą „suchego pędzla”, doklejały szyszki pistoletem do kleju na gorąco, oraz zabezpieczały wianek lakierem.

Organizacja warsztatów możliwa była dzięki dotacji uzyskanej przez Małopolską Izbę Rolniczą z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

PARTNERZY PROJEKTU:

 

Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW informujemy o możliwości rejestracji
bazie partnerów KSOW na stronie www.ksow.pl

www.prow.malopolska.pl
www.mir.krakow.pl

Galeria


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2485811