Sztuka zagościła na nowotarskich stołach


W dniach 19-20 września 2017 r. w Zagrodzie Edukacyjnej „Willa Jasna” w Czorsztynie (gm. Czorsztyn, pow. nowotarski) Małopolska Izba Rolnicza zorganizowała trzecie z kolei warsztaty w ramach realizacji projektu „Artystycznie i apetycznie, czyli sztuka na gościnnym stole”.

W dwudniowych warsztatach licznie uczestniczyły właścicielki gospodarstw agroturystycznych, pensjonatów z Pienin i Podhala, przedstawiciele Góralskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego, Lokalnej Grupy Działania „Gorce-Pieniny”, Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - PZDR Nowy Targ, Koła Gospodyń Wiejskich w Hubie oraz rolniczki - delegatki Rady Powiatowej Małopolskiej Izby Rolniczej w Nowym Targu. 

Uczestniczące w warsztatach panie poznały nowoczesne wzorce i techniki dekorowania potraw i nakrywania gościnnego stołu. Uczestniczki wykonywały pod okiem instruktorów własne kompozycje. W pierwszym dniu warsztatów wykonywały ozdoby i stroiki na gościnny stół związane z porami roku, z wykorzystaniem naturalnych surowców. W drugim dniu powstawały piernikowe dekoracje - słodkie i kolorowe, oraz fantazyjne ozdoby z owoców i warzyw. Marchewka, cebula, por, a nawet buraki i jabłka służyły nie tylko jako smakowita i zdrowa przekąska, ale również jako ozdoba. Carving, czyli sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach pozwala na przekształcanie tych darów natury w małe dzieła sztuki, zdobiące stoły i wnętrza podczas wystawnych przyjęć. Każda z pań uczestniczących w warsztatach przekonała się, że przystrojenie półmiska z wędlinami liściem sałaty to za mało by zaimponować gościom, którzy cenią sobie również kreatywność w zakresie dekoracji stołu. Wiedza, a przede wszystkim praktyczne umiejętności z całą pewnością zostaną wykorzystane w działalności agroturystycznej - dostosowane do pory roku aranżacje stołu i oryginalne dekoracje potraw nie tylko umilały pobyt gościom, ale posłużą też do reklamy oferty gospodarstwa na stronach internetowych i w folderach. Z kolei panie z KGW będa miały jeszcze więcej możliwości efektownej prezentacji swoich wyrobów podczas festynów, targów i wystaw. 

Organizacja warsztatów możliwa była dzięki dotacji uzyskanej przez Małopolską Izbę Rolniczą z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Lucyna Chęcińska, biuro MIR w Nowym Sączu


Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW informujemy o możliwości rejestracji w bazie partnerów KSOW na stronie www.ksow.pl 

►Projekty realizowane przez Małopolską Izbę Rolniczą w 2017 r. z dofinansowaniem KSOW

Galeriapunktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 1391032