Tak było na Festiwalu Polskiej Wieprzowiny


W dniu 21 września Małopolska Izba Rolnicza na terenie Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach zorganizowała Festiwal Polskiej Wieprzowiny, który odbywał się w ramach obchodów Jubileuszu XXV-lecia samorządu rolniczego. 

W czasie Imprezy organizator przygotował dwa stoiska poświęcone promocji polskiej wieprzowiny.
Pierwsze z nich usytuowano w holu budynku GCK, na którym obsługa rozdawała ulotki opracowane przez MIR oraz KRIR oraz zakupione gadżety. Drugie stoisko podobnie wyposażone, usytuowano na zewnątrz budynku w sąsiedztwie wydawania dań degustacyjnych. Goście byli zachęcani do wzięcia udziału w konkursie wiedzy, w którym należało poprawnie odpowiedzieć na 10 pytań dotyczących hodowli i spożycia wieprzowiny. Po weryfikacji ankiet, jury konkursu przeprowadziło losowanie w wyniku którego wyłoniono 3 zwycięzców. Nagrodami w konkursie były zestawy: patelnia marki Tefal oraz książka pt. „Grill – przysmaki przyrządzane”. W konkursie rysunkowym pt. „Gdzie jest prosiaczek?” wzięło udział 22 dzieci, których prace zostały zaprezentowane na sztalugach na Sali konferencyjnej. Dzieci w nagrodę otrzymały zestawy składające się z gry Super Farmer, żubra - maskotki oraz wierszy „Brzechwa dzieciom”. Nagrody laureatom konkursów były wręczane na Sali konferencyjnej. 
W altanie na zewnątrz budynku usytuowano duży grill, na którym pieczono: karkówkę, kaszankę, kiełbaski, golonkę, szaszłyki. Wszystkie dania degustacyjne wykonane były z produktu polskiego, z mięsa zwierząt, których chów i ubój odbył się na terenie Polski. Uczestnikom festiwalu zapewnione były naczynia, sztućce jednorazowego użytku, wykałaczki, serwetki papierowe. Degustację przygotowywała firma Rigatoni z Tarnowa. Regionalnego kolorytu imprezie dodawały członkinie kół gospodyń wiejskich z Nieszkowa, Łętowni, Czorsztyna, Tymowej i Mętkowa, które również przygotowały wiele dań na bazie wieprzowiny, między innymi: smalczyk z chlebem wiejskim i ogórkiem kiszonym, schab nadziewany śliwką, szynkę pieczoną, wędzony boczek, roladę wieprzową faszerowaną grzybami leśnymi, pasztety, pierogi, bigos, zupę łętowską czy gulasz czorsztyński. Uczestnikom podczas pikniku przygrywała góralska kapela „ArtixFolk”, a wrześniowe słońce umilało pobyt na świeżym powietrzu. 
W referacie okolicznościowym wygłoszonym do gości na Sali konferencyjnej Prezes Zarządu Małopolskiej Izby Rolniczej Ryszard Czaicki znaczną część poświęcił problemom na rynku trzody chlewnej, omawiając obecną, skomplikowaną sytuację związaną z ASF, spadkiem pogłowia oraz negatywnymi opiniami na temat spożycia mięsa wieprzowego. Podczas imprezy konferansjer kilkakrotnie informował uczestników o trwającym Festiwalu Polskiej Wieprzowiny, organizowanych konkursach oraz, że działania te zostały sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.


MIR

Galeria


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2443954