WPR po 2020 roku - Komunikat Komisji Europejskiej


29 listopada br. Komisja Europejska opublikowała komunikat w sprawie wspólnej polityki rolnej (WPR) po 2020 roku: „Przyszłość żywności i rolnictwa UE”. Komunikat rozpoczyna formalną dyskusję pomiędzy instytucjami UE na temat kierunków zmian unijnej polityki rolnej, jaka miałaby obowiązywać od 2021 roku.

W komunikacie Komisja Europejska podkreśla znaczenie unijnego sektora rolnego i obszarów wiejskich. WPR powinna przyczynić się do zwiększenia odporności sektora w trudnych czasach, wspierać dochody rolników i rentowność ich działalności. WPR musi w pełni korzystać z innowacji cyfrowych, które mogą: ułatwiać codzienną pracę rolników, ograniczyć biurokrację i sprzyjać tak potrzebnej w tym sektorze wymianie pokoleń. WPR powinna doprowadzić do wzmocnienia unijnych obszarów wiejskich, które stanowią źródło naszych europejskich tradycji i modelu gospodarstwa rodzinnego.

Dokument nie odnosi się wprost do wielkości budżetu rolnego po 2020 roku. Będzie to przedmiotem propozycji KE dotyczącej kolejnych wieloletnich ram finansowych (WRF), spodziewanej w maju 2018 r.

Zdaniem Komisji przyszła WPR powinna przestrzegać zasady „równości pomiędzy jej członkami, dużymi lub małymi, Wschodem lub Zachodem, Północą lub Południem”, dlatego należy zmniejszyć różnice w poziomach wsparcia między państwami członkowskimi.

Komisja zapowiada również kontynuację ukierunkowania na działania związane z ochroną środowiska, nowy system wdrożeniowy, który ma zapewnić skuteczniejsze osiąganie celów WPR (ang. delivery mechanism), odpowiedzialność państw członkowskich za realizację tych celów wraz z możliwością silniejszego dopasowania działań do specyficznych krajowych, regionalnych uwarunkowań. W komunikacie omówiony został także globalny wymiar WPR, a w szczególności międzynarodowy handel i migracja.

Resort rolnictwa podjął prace nad oceną propozycji Komisji kierując się m.in. kierunkowym stanowiskiem rządu w odniesieniu do WPR po 2020 r. przyjętym w maju br. Komunikat będzie przedmiotem wstępnej dyskusji unijnych ministrów rolnictwa podczas grudniowej Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (w dniach 11-12 grudnia 2017 r.).

W kolejnym etapie Komisja Europejska przygotuje projekty aktów prawnych dla wspólnej polityki rolnej po 2020 roku. Zgodnie z zapowiedziami zostaną one przedstawione przed latem 2018 roku. Zreformowana WPR powinna wejść w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku.

►Pełny tekst dokumentu 
Notatka prasowa KE w polskiej wersji językowej 

Źródło: MRiRW 


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2474836