Wizyta delegacji z Rumunii w dniach 25-26 luty 2020r.


25 i 26 lutego 2020 r. Małopolska Izba Rolnicza gościła delegację z Rumunii w składzie: Dyrektor Regionalnego  EGIS Rumunia, oraz  pracownik naukowego Uniwersytetu „Vasile Goldis ”.
We wtorek, 25 lutego odwiedzili gospodarstwa warzywniczo -ogrodnicze  znajdujące się w Złotnikach, Tropiszowie i  Igołomii gmina Igołomia -Wawrzeńczyce oraz w Czernichowie Gmina Koniusza. Zapoznali się z metodami  produkcji rozsady warzyw  i roślin ozdobnych. Po południu gościli  w dużym gospodarstwie  położonym w Książnicach Małych w gminie Koszyce,  produkującym warzywa, zboża, burak cukrowy,  kukurydza i  śladowych ilościach  tytoń.
Obu  panów interesowało  dosłownie wszystko co jest związane z produkcją  w gospodarstwie; zrzeszania się rolników w grupy producenckie, spółdzielnie i stowarzyszenia, system sprzedaży bezpośredniej oraz promocji produktów rolnych. Wnikliwie pytali  o  korzystanie ze środków unijnych, posiłkowanie się kredytami,  wykorzystanie środków do produkcji rolnej oraz  sposoby przechowywania wyprodukowanych  płodów rolnych. Zauważyli, że podobnie jak w Rumunii  jest problem z przejmowaniem gospodarstw przez młodych rolników.
26.02.2020r. (środa) goście z Rumunii spotkali się z panią Krystyną Janecką – Wiceprezes Zarządu MIR  oraz panem Markiem Lenczowskim- delegatem WZ MIR do KRIR.  W spotkaniu uczestniczył również  Ignat Timar- Konsul Honorowy Rumunii w Krakowie. Gościom przedstawiono charakterystykę rolnictwa w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa w woj. małopolskim.
Po spotkaniu w Izbie,  delegacja  z Rumunii wraz z panem M. Lenczowskim udała się do  gospodarstwa położonego w  Sierosławicach gmina Nowe Brzesko, zajmującego się produkcją mieszaną; trzoda, zboża , kukurydza, rzepak.
Pod koniec drugiego dnia pobytu przedstawiciele Rumunii odbyli wizytę na plantacji Polskiego Instytutu Truskawki w Tyńcu gdzie spotkali się z  właścicielem,  który oprowadził ich po plantacji i zaznajomił z prowadzoną nowoczesną technologią uprawy truskawek powtarzającej owocowanie.

Dorota Korepta-Kura
Biuro MIR Kraków

Galeria


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 1642875