Wizyta francuskich doradców


W dniach 27.02.2008 – 29.02.2008 Małopolska Izba Rolnicza gościła dwóch doradców z dziedziny ekonomii z regionu Rodan–Alpy. Jacques Marais i Pierre Louis Lagabbe przyjechali przedstawić podczas konferencji w Tarnowie problematykę kosztów produkcji.

Najpierw jednak odbyły się wizyty, podczas których goście mogli porozmawiać ze specjalistami z różnych dziedzin oraz producentami rolnymi. Pierwsza wizyta odbyła się 27 lutego, w Dziale Biotechnologii Rozrodu Zwierząt w Instytucie Zootechniki w Balicach, kierowanym przez prof. Smorąga i dotyczyła jakości oraz seksowania nasienia. Kolejne wizyty miały miejsce 28 lutego. Najpierw delegacja pojechała do prywatnego Laboratorium Badania Mleka w Tarnowie, gdzie mogła zapoznać się z organizacją badań, rodzajem zleceń itp. Następna wizyta była w Gospodarstwie Pomocniczym przy zespole Szkół Ekonomiczno – Ogrodniczych w Tarnowie, gdzie goście rozmawiali z dyrektorem, Franciszkiem Słowikiem, o produkcji mleka, problemach z jakimi borykają się małopolscy producenci oraz zmianach jakie nastąpiły w ostatnich latach oraz ich wpływie na działalność gospodarstwa. Następnie goście zwiedzili Zakład Stado Ogierów w Klikowej należące do Stada Ogierów Białka, gdzie rozmawiali z dyrektorem, Andrzejem Gorusem o organizacji hodowli koni w Polsce, rozwoju sportów konnych i wyzwaniach na przyszłość. Kolejna wizyta miała miejsce w gospodarstwie rolnym Tadeusza Wójcika, który wyspecjalizował się w produkcji pszenicy i kukurydzy. Gospodarstwo to zajmuje około 200 ha. Ostatnia wizyta odbyła się w gospodarstwie warzywniczym Eugeniusza Jędrzejka, który produkuje m. in. marchew, cebulę i pietruszkę.

W piątek, 29 lutego, w sali narad Starostwa Powiatowego w Tarnowie odbyła się konferencja nt. kosztów produkcji. Ze strony polskiej, w konferencji uczestniczyli:

    Paweł Augustyn, prezes Małopolskiej Izby Rolniczej (prowadzący konferencję);
    mgr inż. Henryk Dankowiakowski, dyrektor Małopolskiej Izby Rolniczej (przedstawienie dotychczasowej współpracy);
    dr inż. Józef Kania, Małopolskie Stowarzyszenie Doradztwa Rolniczego (prezentacja doradztwa rolniczego w Polsce);
    dr inż. Krzysztof Kosiński, Akademia Rolnicza w Krakowie (prezentacja województwa małopolskiego);
    mgr inż. Andrzej Pisarz, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach (przedstawienie Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz kalkulacji kosztów produkcji rolniczej).

Słuchaczami konferencji byli członkowie Izby Rolniczej, członkowie Zarządu i Delegaci.

Goście z Francji przedstawili kalkulacje kosztów oraz przykładowe koszty produkcji we Francji. Po zaprezentowaniu przygotowanych materiałów odbyła się dyskusja. Słuchacze zadawali gościom z Francji pytania z różnych dziedzin. Można było jednak wyodrębnić jeden, stale się powtarzający, nie tylko w dyskusji, ale również podczas wywiadów z redaktorami radia i telewizji. Była to trudna sytuacja na rynku wieprzowiny. Słuchacze chcieli się dowiedzieć czy z podobnymi problemami borykają się francuscy producenci i jak zaradzić tej sytuacji. Jacques Marais podkreślał, że obecna sytuacja jest jednym z etapów specyficznego cyklu, którym podlega ta produkcja. Trudność w udzieleniu konkretnej odpowiedzi stanowił fakt, iż w regionie Rodan – Alpy nie ma produkcji wieprzowiny i doradcy ci nie spotykają się na co dzień z tym problemem. Pozostałe pytania dotyczyły między innymi ubezpieczeń rolników od wypadków, certyfikacji maszyn rolniczych i obrotu gruntami rolnymi.

Marzena Kęsek, MIR

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2483060