Wizyta młodych rolników z Małopolski we Francji


W dniach 29 września- 3 października 2019r. delegacja pięciu młodych rolników z województwa małopolskiego przebywała z rewizytą studyjną we francuskim regionie Owernia-Rodan Alpy.
W ramach wyjazdu zorganizowanego przy współpracy Małopolskiej Izby Rolniczej ze Stowarzyszeniem Młodych Rolników regionu Owernia-Rodan Alpy uczestnicy mieli okazję zwiedzenia  gospodarstw rolnych  o różnych typach produkcji wraz z poznaniem zasad ich funkcjonowania a także  możliwość wymiany zdań i doświadczeń z młodymi rolnikami tego francuskiego regionu.
    Pierwszego dnia rolnicy z Małopolski mieli okazję zobaczyć spółdzielnię Gaec le Mont Caly zajmującą się skupem mleka i przetwarzaniem skupowanego mleka na sery, następnie zwiedzili gospodarstwo mleczne Pana  Mathieu Cottet Guedon - jednego z rolników oddających mleko do powyższej spółdzielni. Tego samego dnia grupa z Małopolski udała się również do spółdzielni Gaec les Clarines a także odwiedziła gospodarstwo rolne Pani Charlotte Treboux zajmujące się hodowlą bydła mlecznego, którego cechą charakterystyczną jest wypas bydła na pastwiskach w wysokich górach oraz dojenie krów dojarką przewoźną.
    W kolejnym dniu delegacja miała okazję zwiedzić winnicę w regionie Bully i poznać cały proces produkcji wina. Młodzi rolnicy z Małopolski odwiedzili także sklep producentów, w którym bez pomocy pośredników produkty są przetwarzane i sprzedawane. W drugiej części dnia uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzić gospodarstwo zajmujące się hodowlą kóz zapoznając się ze specyfiką chowu tych zwierząt a następnie odwiedzili ekologiczne gospodarstwo rolne zajmujące się hodowlą bydła mlecznego.
    Trzeci dzień wizyty w całości przeznaczono na udział małopolskiej delegacji w Międzynarodowej Wystawie Hodowlanej w Clermont. W ramach wystawy grupa z Małopolski wzięła również udział w debacie z młodymi rolnikami z Francji  podczas której wszyscy mieli okazję wymienić swoje poglądy i spostrzeżenia na tematy dotyczące wymiany pokoleniowej w rolnictwie oraz zarządzania ryzykiem w gospodarstwie.

Lidia Tylawska
Biuro MIR w Krakowie

Galeriapunktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 1172683