Wizyta radców ds. rolnych z ambasad krajów Unii Europejskiej


W dniach 15-16 maja 2008 r. Małopolska Izba Rolnicza gościła delegację radców ds. rolnych z 13 ambasad krajów Unii Europejskiej.

Organizatorem wizyty była Ambasada Słowenii w Warszawie, która w 1. półroczu 2008 r. przewodniczyła Unii Europejskiej i z tego tytułu koordynowała wyjazd studyjny dla dyplomatów z wszystkich ambasad krajów UE rezydujących w naszym kraju. Podobnie jak w poprzednich latach współorganizatorem wyjazdu była Krajowa Rada Izb Rolniczych, która w tym roku na miejsce wizyty wybrała Małopolskę, doceniając bogactwo przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe oraz niepowtarzalny klimat i tradycję naszego regionu.

Celem wizyty była prezentacja i promocja produktów regionalnych oraz zaprezentowanie sposobów wykorzystania funduszy unijnych w realizowanych regionalnych projektach gminnych jak również bezpośrednio u rolników.

Uczestnikami wyjazdu studyjnego byli:

    Flemming Duus Mathiesen – Minister – Radca (Żywność, Rybołówstwo i Rolnictwo) z Danii;
    Nina Larsaeus – II Sekretarz ze Szwecji;
    Gabriele Martin – I Sekretarz ds. Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Konsumentów z Niemiec;
    Jana Karfiková – III Sekretarz (Sprawy Polityczne) z Czech;
    Nicolas Perrin – Attaché ds. Rolnych z Francji;
    Patricia Reilly – I Sekretarz (Rolnictwo, Rybołówstwo i Żywność) z Irlandii;
    Outi Hyvärinen – I Sekretarz z Finlandii;
    Jaroslav Bobrik – Radca ze Słowacji;
    Wouter Verhey – Radca (Sprawy Rolne) z Holandii;
    Bernardo Pons Carlos-Roca – Radca (Żywność, Rybołówstwo i Rolnictwo) z Hiszpanii;
    Wygandas Uksa – Asystent Attaché ds Handlowych z Litwy;
    Patrick Hemmer – I Sekretarz z Luksemburga;
    Mateja Prevolšek – Radca ze Słowenii;
    Bożena Łozińska – Korespondentka ze Słowenii.

Po przyjeździe do Krakowa delegacja odwiedziła nasze biuro MIR w Krakowie, gdzie została oficjalnie przywitana przez Jolantę Dropię – dyrektora Biura Krajowej Rady Izb Rolniczych, Pawła Augustyna – prezesa MIR, Henryka Dankowiakowskiego – dyrektora MIR oraz pracowników biura w Krakowie. W przedstawionej prezentacji audiowizualnej goście zapoznali się z naszym regionem oraz sposobem funkcjonowania Małopolskiej Izby Rolniczej.

Program wizyty był bardzo urozmaicony, delegacja odbyła wiele ciekawych spotkań, podczas których, lokalne władze i prezesi stowarzyszeń prezentowali swój region i najciekawsze produkty, opowiadali o sukcesach będących efektem podejmowanych działań i zachęcali do współpracy.

W pierwszym dniu wizyty uczestnicy delegacji odwiedzili, Gospodarstwo Ogrodnicze Marka Lenczowskiego w Sieprawiu oraz zapoznali się z działalnością Lokalnej Grupy Działania „Turystyczna Podkowa”. Marek Lenczowski – prezes tej grupy, wspólnie z władzami lokalnymi Gminy Siepraw zaprezentował gościom ideę powstania, licznie podjęte inicjatywy oraz plany z jakimi wiąże się dalsza przyszłość działającej prężnie w powiecie myślenickim LGD „Turystyczna Podkowa”.

Piękne krajobrazy i czyste środowisko to niewątpliwie cenne atuty Małopolski. Stwarzają one zarówno olbrzymie możliwości turystyczne w regionie jak też zapewniaj wyjątkowe warunki do produkcji rolniczej. Mogli się o tym przekonać również nasi goście. Odwiedzając Spółdzielnię Ogrodniczą „Grodzisko” w Raciechowicach mieli okazję degustować jabłka produkowane metodą ekologiczną – zarejestrowane na Krajowej Liście Produktów Tradycyjnych pod nazwą „Jabłko z Raciechowic”.

Z kolei w „Bacówce u Kazka” w Leśnicy na Podhalu uczestnicy delektowali się bryndzą podhalańską i oscypkiem – pierwszymi polskimi produktami, chronionymi oznaczeniami Unii Europejskiej (Chroniona Nazwa Pochodzenia). Szczególne interesująca dla delegatów była możliwość obserwowania procesu produkcji oscypka – było to możliwe dzięki uprzejmości Kazimierza Furczonia – prezesa Tatrzańsko-Beskidzkiej Spółdzielni Producentów „Gazdowie”, który udostępnił do tego celu swoja bacówkę.

Ponadto w Mleczarni „Magda” w Szaflarach mogli smakować pyszne jogurty i napoje mleczne, które zdobywają polski rynek. W czasie dwudniowej wizyty pokazaliśmy naszym gościom wiele ciekawych miejsc, ale ograniczenia czasowe nie pozwoliły zaprezentować naszego pięknego regionu w pełni. Mamy nadzieję, że niepowtarzalny urok Małopolski wzbudził wśród naszych gości zainteresowanie i przyczyni się do nawiązania nowych kontaktów, a w dalszej perspektywie przyniesie korzyści gospodarcze dla naszego regionu.

MIR

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2477402