Wojewoda w Izbie


15 maja br. na zaproszenie Małopolskiej Izby Rolniczej, w siedzibie Izby w Krakowie gościł Wojewoda Małopolski Pan Jerzy Pilch. Tematem przewodnim spotkania była aktualna koncepcja pracy administracji państwowej w woj. małopolskim na rzecz rolnictwa.

Dyskutowano m.in. o nowej jakości świadczonych usług w tym zakresie, której celem jest upodmiotowienie rolników. Pan Wojewoda omówił również program rządu w zakresie funkcjonowania nowych instytucji w zakresie obsługi rolnictwa, zakres inwestycji świadczonych na rzecz środowiska wiejskiego oraz koncepcje nowych zasad funkcjonowania programów Unii Europejskiej z uwzględnieniem potrzeb woj. małopolskiego i regionu. W dyskusji członkowie Zarządu przedstawili szereg istotnych problemów, które występują obecnie w rolnictwie, w tym przede wszystkim: trudna sytuacja pogodową i jej wpływ na tegoroczne plony, propozycje regionalizacji PROW, konieczność zmiany podejścia administracji państwowej w obsłudze rolników, zagospodarowanie ziemi tzw. niechcianej.

Jednym z istotnych elementów dyskusji było omówienie konsekwencji Uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie ochrony czystości powietrza (uchwała antysmogowa). Izba przekazała Panu Wojewodzie propozycje rozwiązań polegających na wykorzystaniu oleju rzepakowego do ogrzewania budynków produkcyjnych w rolnictwie. 

Wizyta Wojewody Małopolskiego w Izbie jest początkiem kolejnych spotkań, w czasie których strony uczestniczące w spotkaniu zobowiązały się do wymiany poglądów i opinii pozwalających na budowę przyszłościowych programów przeznaczonych dla rolnictwa, oraz poprawy obsługi rolników przez instytucje państwowe. Zarząd przekazał wojewodzie spis podstawowych problemów, z którymi obecnie boryka się rolnictwo.

Henryk Dankowiakowski
Dyrektor Małopolskiej Izby Rolniczej


Licznik odwiedzin: 703754