Wyjazd studyjny rolników z powiatu miechowskiego


W dniach 04-05 grudnia 2018 roku grupa rolników z powiatu miechowskiego wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego Instytutu Ogrodnictwa w Brzeznej. Przewodniczący Rady Powiatowej MIR w Miechowie, pan Marek Boligłowa, zaprosił do udziału również kierownika PIORiN w Miechowie pana Jarosława Matiasa oraz zastępcę kierownika ARiMR w Miechowie pana Jacka Podsiadło. Goście prowadzili wykłady na posiedzeniu Rady Powiatowej.
W Brzeznej rolników przywitała dyrektor Instytutu pani dr Maria Buczek. Na początku pani dyrektor pokrótce poinformowała grupę czym zajmuje się Instytut.
Sadowniczy Zakład Doświadczalny w Brzeznej działa od 1953 roku. Obecnie zajmuje się wspieraniem rozwoju sadownictwa, badaniami naukowymi, upowszechnianiem wiedzy sadowniczej, docieraniem do gospodarstw i wdrażaniem wyników doświadczeń oraz produkcją owoców i elitarnego materiału szkółkarskiego.
Następnie zwiedzający dowiedzieli się o zróżnicowanych metodach stosowanych w produkcji szkółkarskiej: tradycyjnych polowych, pojemnikowych z ukorzenianiem roślin w szklarniach lub tunelach foliowych oraz metodzie in vitro w kulturach tkankowych. Rolnicy zostali zaproszeni do pracowni, gdzie mogli zobaczyć maleńkie roślinki rozmnożone właśnie za pomocą tej metody. Potem wyruszyli w ciekawy i pouczający spacer po poletkach doświadczalnych. Mieli okazję poznać nowe, mało znane gatunki owoców. Instytut prowadzi hodowlę jeżyn, malin, truskawek, agrestu, mini kiwi, aronii, borówki wysokiej, jagody kamczackiej, morwy białej, róży jabłkowatej, świdośliwy, cytryńca chińskiego, jabłoni, grusz, czereśni. Drzewka i krzewy rosną na obszarze 50 hektarów. Po bardzo interesującym wykładzie w terenie rolnicy mogli zakupić sadzonki oraz owoce w przyzakładowym sklepie.
Potem grupa pojechała do Koniówki, gdzie odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej. Tam pan Jacek Podsiadło poinformował zebranych o najnowszych projektach ARiMR, a pan Jarosław Matias przedstawił program dla polskiego ziemniaka. 
W dniu 05 grudnia 2018 roku rolnicy z powiatu miechowskiego wzięli udział w szkoleniu: „Zasady stosowania środków ochrony roślin w gospodarstwach rolnych”. W drodze powrotnej zwiedzili jeszcze Kopalnię Soli w Wieliczce.
Małgorzata Kulgawczuk

Galeria


Licznik odwiedzin: 925922