Wyjazd szkoleniowy Rady Powiatowej MIR w Oświęcimiu


W dniach 30.11.2018r.-2.12.2018 członkowie oświęcimskiej rady powiatowej MIR uczestniczyli w szkoleniu wyjazdowym do województwa podlaskiego. Rolnicy z małopolski zwiedzili m.in. Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu jedna z dwóch placówek muzealnictwa rolniczego w Polsce. Położone jest na terenie zespołu pałacowo-parkowego. W skład zespołu wchodzą: klasycystyczny pałac, oficyna, stajnie, wozownia, czynny młyn wodny, leśniczówka. Wśród wielu ekspozycji na szczególną uwagę zasługują zbiory: Muzeum Pisanki (jedyne w Polsce) z kolekcją 2203 okazów z całego świata, Muzeum Chleba w zabytkowym młynie wodnym, „Ogród roślin zdatnych do zażycia lekarskiego” według ks. Krzysztofa Kluka wraz z ekspozycją stałą „Tradycje zielarskie”, ekspozycja Muzeum Weterynarii oraz ekspozycja wnętrz pałacowych. Muzeum posiada największą w Polsce muzealną kolekcję lokomobil parowych – 10 szt. oraz ciągówek i ciągników – ponad 40 szt.
Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzenie wraz z przewodnikiem  Stadniny Koni w Janowie Podlaskim . Stadnina ta istnieje od 1817 roku, i jest najstarszą państwową stadniną koni w Polsce. Słynie głównie z hodowli koni czystej krwi arabskiej. Mniej znane w świecie, ale równie znakomite są hodowane tu konie angloarabskie. Obecnie stadnina posiada prawie 300 koni arabskich, w tym 100 matek stadnych oraz dojrzałych klaczy przeznaczonych do włączenia. Dużą atrakcją Stadniny Koni jest znajdujący się w starym parku zabytkowy XIX-wieczny zespół stajni, z których najstarsze: „Zegarowa” z 1848 r. oraz „Czołowa” z 1841 r. zaprojektowane zostały przez słynnego architekta Henryka Marconiego. Na terenie stadniny w Janowie Podlaskim znajduje się cmentarz koni, zwany też Aleją Zasłużonych Koni, ponieważ spoczywają tutaj najbardziej znane i zasłużone konie ze stadniny. Po wizycie w stadninie koni grupa przejechała zwiedzić Świętą Górę Grabarkę położoną obok wsi o tej samej nazwie w województwie podlaskim, powiecie siemiatyckim, w gminie Nurzec-Stacja. Jest najważniejszym miejscem kultu religijnego wyznawców prawosławia w Polsce.
Na zakończenie pobytu delegaci oświęcimskiej Rady Powiatowej udali się do miejscowości Gnojno w której znajduje się punkt widokowy położony nad stromym brzegiem 30 metrowej skarpy z którego znakomicie widać meandrującą w dole rzekę Bug oraz jej szeroką dolinę. W tle zobaczymy również rozległe łąki i pastwiska Niemirowa a w oddali na wzgórzach Puszczę Mielnicką.

Joanna Kołodziej
Biuro MIR Wadowice

Galeriapunktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 1245716