Wystąpienie w sprawie ubezpieczenia upraw sadowniczych i warzywnych


 

►W piśmie z dn. 06.06.2024 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do ministra rolnictwa w sprawie w sprawie ubezpieczenia upraw sadowniczych i warzywnych.

Firmy ubezpieczeniowe w swoich ofertach proponują ubezpieczenie tylko od wybranych ryzyk, zwykle nie występujących na masową skalę. Jest to szczególnie niekorzystne w sadownictwie i warzywnictwie, gdzie firmy nie chcą ubezpieczać upraw od przymrozków lub gradu. Obecny rok pokazał, że właśnie przymrozki i grad mogą spowodować ogromne straty w plonach, a nawet zniszczyć plantację na kilka lat.

Niestety wielu rolników nie mogło ubezpieczyć upraw od najgroźniejszych ryzyk ponieważ zakłady ubezpieczeniowe nie miały ich w ofercie, albo oferta była uruchomiona na bardzo krótki czas i niewielu rolników mogło zawrzeć umowy.

Zdaniem samorządu rolniczego należałoby wprowadzić nowy system ubezpieczeń pakietowych z dopłatą do składki z budżetu państwa, poprzedzone powołaniem zespołu ds. nowelizacji ustawy z udziałem przedstawicieli Krajowej Rady Izb Rolniczych. Szczególnie zainteresowani taką formą ubezpieczenia byliby sadownicy i producencim warzyw.
Obecnie jednym z istotniejszych wniosków rolników jest, aby zakłady korzystające z dotacj i doskładek miały jednolite OWU oraz aby skrócić okres karencji do 3, maksymalnie do 7 dni.


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2544748