XVIII Dożynki Powiatowe w Stryszawie


W niedzielę 15 września 2019 roku w Stryszawie odbyły się Dożynki Powiatu Suskiego. Tego dnia społeczność powiatu suskiego dziękowała za rolniczy trud dnia codziennego. Święto Plonów Powiatu Suskiego rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą, w kościele św. Stanisława Biskupa w Stryszawie celebrowaną przez ks. Krzysztofa Dudziaka- Proboszcza Parafii. W kazaniu, które wygłosił, znalazło się też miejsce na podziękowania dla wszystkich rolników za ich codzienny trud.  W trakcie mszy świętej odbyło się uroczyste poświęcenie wieńców dożynkowych.
Następnie w pięknym barwnym korowodzie prowadzonym przez Orkiestrę Dętą Gminy Stryszawa, sztandar rolników ze Stryszawy oraz pszczelarzy z Beskidzkiego Międzygminnego Koła Pszczelarzy wszyscy uczestnicy udali się na plac przy Centrum Sportu i Rekreacji w Stryszawie, gdzie uroczystego otwarcia imprezy dokonali gospodarze dożynek starosta Józef Bałos wraz z wójtem stryszawskim Rafałem Laskiem. To w ich ręce trafiły symboliczne bochny chleba wręczone przez starostów dożynek. Byli nimi w tym roku mieszkańcy gminy Stryszawa Anna Iciek i Wiesław Pieróg.
Spośród licznie przybyłych gości, obok gospodarzy Powiatowego Święta Plonów, swoje wystąpienia do zebranych skierowali też parlamentarzyści: senator Andrzej Pająk, posłowie Sławomir Hajos i Józef Brynkus oraz wicewojewoda Zbigniew Starzec. List od władz Rejonowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych odczytała Maria Dębińska. Kolejnym punktem obchodów święta plonów był Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego, w którym udział wzięło 10 grup wieńcowych. Ocenianych przez Komisję Konkursową w składzie: dr Dorota Majerczyk – etnograf, dr Andrzej Peć – etnograf i Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka – etnograf. Oprócz samego wieńca oceniane było także jego ośpiewanie. Ostatecznie, biorąc pod uwagę wszystkie wskazania regulaminu konkursu, komisja przyznała następujące nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach:
WIEŃCA TRADYCYJNEGO
I miejsce - KG Białka
II miejsce - KGW „Zawojanki”
III miejsce - KGW Stryszawa Dolna
 WIEŃCA WSPÓŁCZESNEGO
I miejsce - Stowarzyszenie „Nasza Skawica”
II miejsce - KGW Żarnówka
III miejsce - KGW „Bystrzanki”
Wyróżnienia przypadły dla: KGW Budzów, KGW Kurów, KGW Palcza, KGW Wysoka.
W oczekiwaniu na wyniki konkursu publiczność mogła wysłuchać koncertu w wykonaniu Orkiestry Dętej Gminy Stryszawa. Po tym koncercie naczelnik Wydziału Środowiska w suskim starostwie Paweł Dyrcz ogłosił ze sceny wyniki XX Powiatowego Konkursu "Na najpiękniejszy ogród przydomowy, obejście w gospodarstwie rolnym".
W kategorii "ogród przydomowy"
 I miejsce zdobyła Barbara Bara z Zawoi,
 II miejsce - Barbara Adamek z Budzowa,
III miejsce - Barbara Kowalcze z Łętowni.
W kategorii "gospodarstwo rolne"
I miejsce zdobyła Janina Knapczyk z Bieńkówki,
II miejsce zajęła Krystyna Korbel z Osielca,
III miejsce- Kazimiera Maj z Sidziny.
W tej kategorii wyróżnienie otrzymała Maria Pająk z Krzeszowa.
Przez cały czas można było skorzystać z dodatkowych atrakcji towarzyszących, przygotowanych przez organizatorów:
- „Stryszawskie Smaki” - warsztaty kulinarne z degustacją tradycyjnych potraw
- Pokaz pieczenia chleba z degustacją
- Eko- konkursy dla dzieci z nagrodami - Stowarzyszenie LGD „Podbabiogórze”
- Kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła
- Przejazdy kolejką turystyczną (Stryszawa Górna - Stryszawa Dolna)
- Stoiska: pszczelarskie, ogrodnicze; informacyjne: PZDR, MIR, KRUS, ARiMR i inne.
Po zakończeniu oficjalnej części dożynek na scenie zaprezentowały się kapele: "Zbójnicy" ze Szczyrku, "Śwarni" z Zakopanego i "Spod Jałowca" ze Stryszawy, a całość zakończyła zabawa taneczna z zespołem "Śwarni".

Joanna Kołodziej, Biuro MIR Wadowice

Galeriapunktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 1245708