XXIX AGROPROMOCJA


W dniach 7-8 września br. w Nawojowej k/Nowego Sącza odbyła się promocyjno-handlowa wystawa rolnicza Agropromocja 2019, która uważana jest za największą tego typu imprezę w naszym regionie. Głównymi organizatorami byli: Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Urząd Gminy w Nawojowej.

Honorowy Patronat nad wystawą objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Wystawa ma charakter promocyjno-handlowy a organizowana jest w celu prezentacji nowoczesnych rozwiązań technicznych w zakresie produkcji rolnej, przetwórstwa rolno-spożywczego, nasiennictwa, budownictwa wiejskiego, ekologii i ochrony środowiska. Stanowi ona niepowtarzalną okazję do zaprezentowania rolnikom oferty firm działających w sferze agrobiznesu. Corocznie swój dorobek, wyroby i usługi demonstruje tu blisko 400 firm z branży rolniczej i okołorolniczej, wystawców indywidualnych oraz instytucji. Podczas wystawy istnieje również możliwość do przedstawienia bogatego dorobku gospodarczego i kulturowego Małopolski, w tym produktów tradycyjnych i regionalnych, oferty agroturystyki i wyrobów rękodzieła ludowego. Agropromocja od 29 lat wpisuje się w kalendarz najważniejszych imprez rolniczych w Małopolsce i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony uczestników i zwiedzających.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy w dniu 7 września zostały rozstrzygnięte następujące konkursy: „Agroliga”, „Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne w Małopolsce”, „Konkurs Potraw Regionalnych”, „Estetyczna Zagroda”, „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne”. Laureaci wymienionych konkursów zostali uhonorowani na scenie, otrzymali cenne nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. 

Małopolska Izba Rolnicza ufundowała nagrodę rzeczową w ramach XII edycji konkursu na „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2019 r.”. Prezes Zarządu MIR Ryszard Czaicki oraz Przewodniczący RP MIR w Nowym Sączu Krzysztof Kurzeja wręczyli nagrodę Pani Janinie Kochniarczyk z powiatu limanowskiego, która zajęła III miejsce w kategorii „ekologia-środowisko”. Małopolska Izba Rolnicza dokonała również podsumowania wojewódzkiego etapu ogólnopolskiego konkursu „Rolniczki motorem innowacji w Polsce”. Podczas tegorocznej edycji pod nazwą „Rolniczki gwarancją innowacyjności w polskich gospodarstwach” wyłoniono dwie laureatki: Panią Władysławę Borzęcką i Panią Elżbietę Drapała, którym Prezes Zarządu MIR oraz Przewodniczący RP MIR w Nowym Sączu wręczyli uroczyście ufundowane przez Izbę nagrody.

Ponadto, podczas Agropromocji odbyła się Wystawa Owiec, Kóz i Drobnego Inwentarza, której towarzyszyła promocja i degustacja wyrobów z jagnięciny i mleka owczego. Odwiedzający stoiska ze zwierzętami mogli również oglądać zwierzęta futerkowe, alpaki i drób ozdobny. Stoiska te cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Na stoiskach wystawienniczych można było zakupić warzywa i owoce prosto od producentów. Wystawie tradycyjnie towarzyszyły koncerty zespołów muzycznych, występy zespołów folklorystycznych i regionalnych oraz konkursy z nagrodami. Jak co roku w wystawie uczestniczyli rolnicy oraz delegaci MIR z wielu powiatów Małopolski. Na stoisku MIR można było zaopatrzyć się w bezpłatną prasę rolniczą, ulotki, informatory oraz poradniki rolnicze.

Alicja Kostuś biuro MIR w Nowym Sączu


 

Galeriapunktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 1245701