XXVII Wojewódzka Konferencja Pszczelarska w Karniowicach


Wieloletnią tradycją jest, że małopolscy pszczelarze każdego roku przed rozpoczęciem nowego sezonu spotykają się w siedzibie Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach na konferencji. W roku bieżącym odbyła się ona 18 lutego i była to już XXVII Wojewódzka Konferencja Pszczelarska, tym razem pod tematem przewodnim: „Pszczelarstwo w obliczu zachodzących zmian środowiskowych i gospodarczych”.

W programie konferencji, organizowanej przez MODR w Karniowicach we współpracy z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Krakowie, był cykl wykładów przeprowadzonych przez specjalistów z dziedziny chorób pszczół i gospodarki pasiecznej: profesora Pawła Chorbińskiego z Zakładu Chorób Pszczół przy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, Piotra Nowotnika z Pasieki Michałów, oraz specjalistów zajmujących się wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań technicznych w gospodarce pasiecznej: dr inż. Marcina Malca i dr inż. Marcina Morawskiego z Politechniki Krakowskiej.

Podczas konferencji ogłoszone zostały również wyniki Małopolskiego Konkursu Pasiek za rok 2022. W przerwach pomiędzy wykładami uczestnicy mogli zapoznać się z ofertą wystawców sprzętu pszczelarskiego.

Konferencja każdego roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem z uwagi na możliwość spotkania z wybitnymi przedstawicielami nauki w dziedzinie pszczelarstwa. W trakcie przerw jest czas na dyskusję, wymianę doświadczeń i nawiązanie kontaktów. W konferencjach tych uczestniczą również przedstawiciele Małopolskiej Izby Rolniczej. Powiat nowotarski w tym roku reprezentowali przewodniczący Rady Powiatowej w Nowym Targu Karol Zachwieja i członek rady Jan Świdroń (autor niniejszego tekstu), który z zamiłowania jest pszczelarzem. Na sali widać było leśników oraz rolników. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż pszczelarstwo rolnictwo i leśnictwo są ze sobą powiązane, a gdy ma się do tego jeszcze wspólną pasję - zainteresowanie światem pszczół i przyrody - to tworzy się jedna wielka rodzina, w tym przypadku miłośników pszczelarstwa. Sala konferencyjna wypełniona była do ostatniego miejsca. Dyrektor MODR w Karniowicach Dominik Pasek i prezes WZP w Krakowie Wojciech Spisak snują już zapewne plany na temat kolejnej konferencji. MODR w Karniowicach jest miejscem bardzo przyjaznym pszczelarzom. Można tam otrzymać fachowe doradztwo i pomoc, a w ofercie wydawniczej jest wiele materiałów przydatnych w gospodarce pasiecznej. 

Jan Świdroń
Fot. Monika Świdroń


 

Galeria


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2038103