Z prac zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wieprzowego


26 maja br. odbyło się posiedzenie zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wieprzowego działającego w ramach Porozumienia Rolniczego w MRiRW. Poniżej zamieszczamy protokół i materiały prezentowane podczas tego spotkania, oraz wnioski dot. stanu hodowli świń w Polsce, sformułowane przez uczestników posiedzenia.

Zespół ds. stabilizacji i wsparcia rynku wieprzowego widzi potrzebę utrzymania osiągnięć krajowej hodowli świń i zachowania potencjału genetycznego ras krajowych. Zespół wskazuje na konieczność zwiększenia stanu liczbowego loch tych ras, w szczególności rasy wielkiej białej polskiej (wbp) i polskiej białej zwisłouchej (pbz). Przy braku własnego potencjału genetycznego w postaci wystarczającej liczby loch hodowlanych trudno będzie odbudować pogłowie świń i zapewnić własne bezpieczeństwo żywnościowe i hodowlane, skazując krajową produkcję nie tylko na import prosiąt, warchlaków i mięsa, ale także na import materiału hodowlanego. Potrzebne jest wsparcie, które będzie sprzyjało zachowaniu osiągnięć krajowej hodowli świń i odbudowie pogłowia loch, a tym samym ograniczeniu importu. Zespół wnioskuje o:

  1. Wsparcie bezpośrednie dla hodowców świń rasy wielkiej białej polskiej i polskiej białej zwisłouchej, które pozwoli na utrzymanie oraz zwiększenie stanu liczbowego loch tych ras. Dzięki wsparciu hodowcy nie będą podejmowali decyzji o rezygnacji z hodowli.
  2. Opracowanie i wdrożenie kompleksowej strategii produkcji prosiąt – jako przemyślanego planu działania wspieranego przez MRiRW, który pozwoli odwrócić spadkową tendencję liczby loch, w tym loch zarodowych i umożliwi produkcję krajowych prosiąt, a tym samym ograniczy import.
  3. Wsparcie dla producentów świń na wymianę stada podstawowego (zakup loszek i knurków hodowlanych).
  4. Skierowanie zapytania do Instytutu Zootechniki - PIB w Balicach o możliwości objęcia ochroną krajowych ras białych (wbp i pbz).
  5. Uwzględnienie w Krajowym Planie Strategicznym wsparcia dla hodowli i produkcji świń.
  6. Tworzenie stabilnych warunków dla prowadzenia hodowli i produkcji świń, w tym skuteczną walkę z ASF.

►Protokół  dn. 27.05.2021 r.
►Prezentacja oraz wnioski dot. stanu hodowli świń w Polscedr - dr inż. Anna Hammermeister, PZHiPTCh „POLSUS”.
►Prezentacja dot. sytuacji na rynku wieprzowiny - Agnieszka Górska, Departament Rynków Rolnych MRiRW.


 

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2430796