Zagroda edukacyjna- poznaj wieś od podszewki, małopolscy rolnicy z wizytą na Dolnym Śląsku


Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
– Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

«««♦»»»

W dniach 05-08 września 2022 r. 49-osobowa grupa z Małopolski - składająca się z rolników, doradców rolnych,  właścicieli gospodarstw agroturystycznych, właścicieli gospodarstw rolnych o opiekuna merytorycznego uczestniczyła w 4-dniowym, krajowym wyjeździe studyjnym, zorganizowanym przez Małopolską Izbę Rolniczą, w ramach realizacji operacji pn. „Zagroda edukacyjna -poznaj wieś od podszewki”.
Operacja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej PROW na lata 2014-2020.
Wyjazd był okazją do poznania przykładów prowadzenia zagród edukacyjnych w woj. dolnośląskim oraz świadczonych przez nie ofert edukacyjnych. Realizowany w zagrodach program zajęć opracowany jest dla różnych grup wiekowych. Wszystkie odwiedzane zagrody  działają w ramach Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych.
Podczas 4-dniowego wyjazdu zrealizowano poszczególne merytoryczne punkty programu
- odbyły się spotkania z przedstawicielami Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu oraz spotkanie z rolnikami z województwa dolnośląskiego. Podczas spotkań rolnicy mieli możliwość wymiany doświadczeń, nawiązania kontaktów oraz podjęcia współpracy agrobiznesowej.
W ramach programu odbyły się wizyty w zagrodach edukacyjnych w województwie dolnośląskim działających w ramach Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych:
-Cicha  Bartna,  Bolkowice, powiat jaworski,
- Kowalowe Skały, Wrzeszczyn, powiat jeleniogórski,
- Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego położone w Chrośnicy, powiat jeleniogórski, - Gospodarstwo Ekologiczne „Kozia Łąka”, Łomnica
- Alpakoterapia Marta Górska,  Wieściszowice;
- Gospodarstwo  Malinowskich w Ciepłowodach,
 - Bochenkowa Zagroda  w Krzelkowie.
Podczas wizyt rolnicy  poznali przykłady realizacji programów edukacyjnych w  poszczególnych zagrodach edukacyjnych, mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach  wykonując  różne prace a także  wymienili  swoje doświadczenia i wiedzę.
Zdobyte informacje na temat możliwości wzbogacenia świadczonej oferty gospodarstw o aspekt edukacyjny mogą pozytywnie wpłynąć na poprawę atrakcyjności gospodarstw rolnych i agroturystycznych w Małopolsce.

Partner projektu:


Góralskie Stowarzyszenie Agroturystyczne z siedzibą w Maniowy

Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW informujemy o możliwości rejestracji w bazie partnerów KSOW na stronie www.ksow.pl
www.prow.malopolska.pl
www.mir.krakow.pl

 

 

 

 

Galeria


punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2475335