Ziemniaki i inne jesienne smaki, czyli jak świętowano w Trzyciążu


W niedzielę, 1 października br. w centrum Trzyciąża odbyło się XI Święto Ziemniaka oraz VIII Nadprzemszański Festiwal Smaku.

Jak zwykle organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, a ich realizacji sprzyjała wspaniała pogoda! Tradycyjnie - oprócz ziemniaczanej biesiady - podczas obchodów święta rozstrzygnięto wiele konkursów - jednym z najważniejszych był konkurs na największą ziemniaczaną bulwę, czyli na ZIEMNIAKA REKORDZISTĘ. W tym roku główną nagrodę odebrali państwo Aneta i Henryk Gamrotowie z Jangrota. Wykopana przez nich bulwa odmiany 'Bellarosa' ważyła 1,65 kg. 


'Bellarosa' jest plenną i wczesną odmianą ziemniaka, która należy do typu konsumpcyjnego B, czyli ogólnoużytkowego. Jest jadalna i odznacza się bardzo dobrym smakiem. Może być przeznaczana do produkcji frytek i chipsów.
Bulwy Bellarosy mają kształt owalny, a oczka położone są na nich płytko lub średnio płytko. Zawartość skrobi w bulwach wynosi średnio 12,2%. Skórka bulw jest czerwona, lekko szorstka, a miąższ jest barwy jasnożółtej do żółtej oraz nie ciemnieje w postaci surowej, jak i po ugotowaniu.

Odmiana ta odznacza się długim okresem spoczynku oraz dobrą trwałością przechowalniczą. Bulwy są mało podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jej wschody na plantacji są wyrównane, a plon handlowy wynosi 97%. Wcześnie osiąga przydatność handlową i na początku lipca może być już przeznaczana na sprzedaż (więcej informacji ► )


Uroczystego wręczenia nagrody dokonał przewodniczący komisji konkursowej i kierownik PZDR Olkusz p. Adam Czarnecki, w asyście posłanki Lidii Gądek oraz wicemarszałka województwa małopolskiego Wojciecha Kozaka.

Małopolską Izbę Rolniczą - jednego ze sponsorów wydarzenia reprezentowali p. Marek Boliglowa, członek Zarządu MIR, oraz p. Grzegorz Tomsia, Przewodniczący Rady Powiatowej MIR w Olkuszu. Zwyczajowo, na naszym stoisku dotępna była bezpłatna prasa branżowa, broszury i ulotki informacyjne. Uczestniczący w Święcie rolnicy chętnie zaopatrywali się w oferowane materiały. Zbiory zakończone - będzie więcej czasu na czytanie!

Jolanta Kałmuk, biuro MIR w Krakowie


Relacja organizatorów imprezy: ►Pogoda dopisała - ziemniaki obrodziły! 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy!


Fot. J. Kałmuk, archiwum MIR.

Galeria


Licznik odwiedzin: 732598