ARiMR w sprawie procedur wyrejestrowania owiec wypasanych na pastwiskach w przypadku ich zaginięcia


7 maja 2020 r. Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do Prezesa ARiMR (►pismo z dn. 07.05.2020 r.) z prośbą o opracowanie procedur wyrejestrowania owiec wypasanych na pastwiskach w przypadku zaginięcia. Małopolscy rolnicy zgłaszają problem z przedstawieniem dowodu na tę okoliczność - obowiązek wyrejestrowania wiąże się ze zwrotem kolczyków, których już nie posiadają, bo na pastwisku zostały tylko resztki padliny zwierzęcia po ataku wilków.

W odpowiedzi otrzymaliśmy ►pismo z dn. 13.05.2020 r., w którym Tomasz Nowakowski p.o. Prezesa ARiMR przekazuje cytowane niżej informacje:

"(...) Procedury dotyczące sposobu obsługi zgłoszeń dokonanych przez posiadaczy zwierząt dla zwierząt gospodarskich oznakowanych w tym zgłoszeń dotyczących zaginięcia albo padnięcia owiec z powodu zagryzienia przez wilki, funkcjonują w ARiMR i stanowią odzwierciedlenie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Wyrejestrowanie zwierzęcia nigdy nie wiąże się z obowiązkiem zwrotu kolczyków do biura powiatowego ARiMR.
Zgodnie z art. 17 ust. 3a ww. ustawy, podmiot prowadzący zakład przetwórczy lub spalarnię, który unieszkodliwił zwłoki zwierzęcia niszczy kolczyk pod nadzorem urzędowego lekarza weterynarii w sposób uniemożliwiający jego powtórne wykorzystanie.

W przypadku padnięcia owcy, np. w wyniku zagryzienia przez drapieżniki, posiadacz zwierzęcia obowiązany jest poinformować kierownika biura powiatowego ARiMR o zdarzeniu padnięcia w terminie 7 dni od daty zdarzenia. Zgłoszenia dokonuje się w formie papierowej na ►formularzu udostępnionym przez ARiMR
lub w formie elektronicznej za pośrednictwem Portalu IRZplus.

Informuję, że w latach 2018/2019/2020 odnotowano na terenie województwa małopolskiego odpowiednio 1960/2240/609 sztuk owiec, dla których zgłoszono padnięcie. ARiMR nie ewidencjonuje przyczyny padnięć zwierząt.

W przypadku zaginięcia owcy (w wyniku zadziałania siły wyższej np. zwierzę porwane przez nurt rzeki lub zwierzę ukradzione i in.), gdy nie jest znane posiadaczowi zwierzęcia aktualne miejsce przebywania owcy, posiadacz zwierzęcia obowiązany jest dokonać w terminie 7 dni od daty zdarzenia wybycia zwierzęcia z siedziby stada Zgłoszenia przemieszczenia owiec (z siedziby stada) bez uzupełniania danych dotyczących numeru siedziby stada, do której przemieszczenie nastąpiło.
Zgłoszenia dostępne są w biurach powiatowych ARiMR a ►wzór formularza udostępniony jest na stronie internetowej ARiMR.

Ze względu na wyjątkowy charakter tego typu spraw zgłoszenia można dokonać jedynie w formie papierowej (brak możliwości zatwierdzenia zgłoszenia przez posiadacza zwierzęcia w formie elektronicznej za pośrednictwem Portalu IRZplus).

Uzasadnienie obsługi tego typu zgłoszeń jest absolutnie wyjątkowe i poprzedzone przeprowadzeniem postępowania wyjaśniającego. Warunkiem koniecznym obsługi tego typu zgłoszeń jest udowodnienie, że niemożliwe jest ustalenie miejsca, gdzie zwierzę zostało przemieszczone.

W latach 2018/2019/2020 odnotowano na terenie województwa małopolskiego odpowiednio 312/6/0 sztuk owiec, dla których przeprowadzone postępowania wyjaśniające uzasadniały przemieszczenie owiec bez odnotowania numeru siedziby stada, do której zwierzęta zostały przemieszczone.

W każdym przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, błędu lub braku na zgłoszeniu, obowiązkiem pracowników biur powiatowych ARiMR jest wszczęcie postępowania wyjaśniającego. W ramach postępowań wyjaśniających zbierane są wszelkie dokumenty mogące potwierdzić zgłaszane zdarzenie.
W przypadku zgłoszenia zaginięcia zwierzęcia, jeśli posiadacz stwierdza, że zwierzę zaginęło z powodu ataku wilków, dokumentem takim może być np. kopia wniosku o odszkodowanie złożonego do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o odszkodowanie z tytułu szkody wywołanej przez wilki, natomiast w przypadku, gdy zgłaszanym powodem przemieszczenia owcy jest kradzież, dokumentem takim jest dokument potwierdzający złożenie zawiadomienia na policję.

Ponadto ARiMR wdrożyła procedury aktualizacji stanu stada na podstawie danych zawartych w dokumentach z kontroli  przeprowadzonej na miejscu w siedzibie stada przez inspektorów terenowych ARiMR lub organ Inspekcji Weterynaryjnej. W latach 2018/2019/2020 odnotowano na terenie województwa małopolskiego odpowiednio 887/940/178 sztuk owiec, które zostały usunięte ze stanu siedzib stad na podstawie wyników kontroli."


►Wnioski małopolskich rolników przekazane przez KRIR do dalszego rozpatrzenia

punktator

Przydatne linki


URZĘDY I INSTYTUCJE:

INSPEKCJE:

DORADZTWO:

WIADOMOŚCI ROLNICZE:

ROLNICTWO EKOLOGICZNE i TRADYCYJNE:

WSPARCIE DLA ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH:

---------------------------------------------------------------------


Licznik odwiedzin: 2512909